Bulgar doktorların yapamadığı ameliyatı PAÜ’lü doktorlar yaptı!

Bulgaristan’da yaşayan ve hayati risk taşıdığı için memleketindeki doktorların cesaret edemediği 47 yaşındaki Nesrin Salim İlieva, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi’ne başvurdu. İlieva, PAÜ Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilgin Emrecan ve Dr. Kadir Çekirdekçi tarafından yapılan bir saatlik operasyonun ardından sağlığına kavuştu.

Bulgar doktorların yapamadığı ameliyatı PAÜ’lü doktorlar yaptı!

Bulgaristan’da yaşayan 47 yaşındaki Nesrin Salim İlieva, memleketinde yaptırdığı tetkiklerde sağ kolunda kolu besleyen atardamar, toplardamar ve kola giden sinirleri çepeçevre saran, aynı zamanda koltukaltı ve oradan da göğüs kafesinin köprücük kemiğine komşu bölgesine uzanan dev tümör kitlesi tespit edildi. Tümörün hayati tehlike taşıdığı için Bulgar doktorların cesaret edememesi üzerine İlieva, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi’ne başvurdu. Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Bilgin Emrecan tarafından operasyon için kabul edilen İlieva, Bulgaristan'dan geldi ve Kalp Damar Cerrahisi Kliniği’ne yatırıldı. Prof Dr. Emrecan ve Dr. Kadir Çekirdekçi tarafınca gerçekleştirilen ameliyatta; koldan, aksilla ve toraks duvarına uzanan yaklaşık 15 cm çapındaki tümoral kitle, kolu besleyen damar ve sinir yapılarından ayrılarak tamamen çıkarıldı. Yaklaşık bir saat süren ameliyat sonrasında serviste takip edilen hasta, ertesi gün taburcu edildi. Kontrolde herhangi bir sorun yaşanmayan hasta mutlu bir şekilde ülkesine uğurlandı.

“15 CM ÇAPINDAKİ TÜMÖR ALINDI”

Konuya ilişkin açıklama yapan Prof. Dr. Emrecan, “Bulgaristan'da yapılan tetkiklerinde sağ kolunda kolu besleyen atardamar, toplardamar ve kola giden sinirleri çepeçevre saran, aynı zamanda koltukaltı ve oradan da göğüs kafesinin köprücük kemiğine komşu bölgesine uzanan dev tümor kitlesi tespit edilmiş. Plastik cerrahi, Ortopedi ve Kalp damar cerrahları tarafınca değerlendirilmiş. Kitlenin alınmasının çok zor olduğu ve kolunu ve hatta belki hayatını kaybedebileceği söylenmiş. Hasta daha sonra Pamukkale Üniversitesi ile bağlantıya geçmiştir. Hastanın gerekli incelemeler yapıldıktan sonra ameliyatına karar verildi. Ameliyatta; koldan, aksilla ve toraks duvarına uzanan yaklaşık 15 cm çapındaki tümoral kitle, kolu besleyen damar ve sinir yapılarından ayrılarak tamamen çıkarıldı. Yaklaşık bir saat süren ameliyat sonrasında serviste takip edilen hasta, ertesi gün taburcu edildi” dedi.

“BULGARİSTAN’DAKİ HİÇBİR DOKTOR MÜDAHALE ETMEK İSTEMEDİ”

Yapılan ameliyatın ardından kontrol için hastaneye gelen İlieva, şunları söyledi: “Sağ kolumda damarları saran büyük bir tümör vardı. Bulgaristan’da riskli bir ameliyat olduğu için hiçbir doktor müdahale etmek istemedi. Bunun üzerine sağlık turizmi konusunda gelişmeye açık olan PAÜ Hastanesi’ni tercih ettik. Tüm riski göze alarak ameliyatımı başarıyla yapan, gösterdiği ilgi ve alaka için Prof. Dr. Bilgin Emrecan’a sonsuz teşekkürler. Ayrıca tüm ameliyathane ekibine, servis hemşire ve ilgili poliklinik sekreterlerine güler yüzlü hizmetleri için de teşekkürler.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER