Büyüyünce düzelir diye düşünmeyin!

Konuşma geriliği ile ilgili açıklamalarda bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Akgün Ölmez Türker; “Çocuğunuz 3 yaşında ve hâlâ konuşmuyorsa, ben de geç konuşmuşum ya da büyüyünce düzelir diye düşünmeyin ”dedi.

Çocuklar genellikle 6. aydan 3 yaşına kadar olan süreçte ilk olarak hecelemeye daha sonrada cümle kurmaya başlarlar. Ancak bazı çocuklar 3 yaşına gelmesine rağmen konuşmaya başlamazlar.

Konuşma geriliği ile ilgili açıklamalarda bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Akgün Ölmez Türker; “Bir çocuğun konuşma gelişimi aynı yaştaki çocuklar için normalin altındaysa, çocuğun konuşma gecikmesi olduğu kabul edilir. Bebekler ilk olarak konuşmaya ağlamayla başlarlar. Daha sonra agulama, heceleme ve sonrasında sözcükler gelir. Bir bebeğin hecelemesinin olmaması, 1 yaş civarında anne ve baba dememesi, 2 yaş civarında iki kelimeli cümlesinin olmaması ve yaklaşık 40-50 sözcüğünün olmaması konuşma geriliği yaşadığının göstergesidir. Çocuğun ağlaması bile konuşmanın ilk bulgusudur. Eğer bebeğin ağlamasında bir anormallik varsa, tiz sesli ağlıyorsa bu durum dikkate alınmalıdır. Çocuğunuzun konuşma geriliği yaşadığını düşünüyorsak işitme testi yaptırmalıyız. Anne ve babalara düşen en önemli görev bu konuşma geriliğini hafife almamaları gerekiyor. Çevreden gelen baskıya dikkat edilmeli. Her çocuk bunları yaşar, zamanla düzelir diyeceklerdir. Aileler bu yüzden 3-4 yaşa kadar bekleyebiliyorlar. Ancak bu yanlış bir davranış” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUK KONUŞMAYI BIRAKTIYSA OTİZM GELİŞMİŞ OLABİLİR”

Konuşma geriliğinin yanı sıra göz temasının olmaması, ismine dönmemesi, işaret edilen nesneye bakmaması sadece konuşma geriliği değil, otizm gibi başka sorunların da varlığına işaret ettiğine dikkat çeken Türker; “Konuşma son derece önemlidir. Çocuk konuşma geriliği yanında göz teması kurmuyorsa, işaret edilen yere bakmıyorsa otizm bulguları da olabilir. Çocuk söyleneni anlıyor ise bu normal. Ancak çocuk yaşıtlarına göre ve yaş gelişimine göre altındaysa bir uzmana uğramak da fayda var. Eğer çocuk iyi konuşup daha sonradan konuşmayı bıraktıysa otizm gelişmiş olabilir. Erkek çocukların geç konuşur diye yanlış bir inanç var ve bu yüzden erkek çocuklar biraz ihmal ediliyor. Bu çok yanlış” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2020, 13:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221