Ceviz büyüklüğünde safra yolu taşı çıkarıldı

Muğla’dan Denizli’ye gelerek Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’ne başvuran 74 yaşındaki Fatma Yıldırım’ın safra yolundan ceviz büyüklüğünde taş çıkarıldı.

Ceviz büyüklüğünde safra yolu taşı çıkarıldı

Muğla’da yaşayan 74 yaşındaki Fatma Yıldırım, safra yolu taşı şikayetiyle Pamukkale Üniversitesi(PAÜ) Hastanesi’ne başvurdu. Yıldırım’ın safra yolunda bulunan ceviz büyüklüğündeki taş, PAÜ Hastanesi’nde uygulanan ileri teknik yöntemle alındı. Yapılan işlem hakkında açıklamalarda bulunan PAÜ Hastanesi Gastroenteroloji Bilimdalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Çelik; “Safra yolunda taş ve safra yolu iltihabî sebebiyle dış merkezde görülen ve taşı çıkarılamayıp tarafımıza gönderilen hastanın endoskopik yöntemle safra kanalından başarılı bir işlemle taş çıkarıldı. Taşın büyüklüğü yaklaşık üç santim olup bu tür taşların endoskopik çıkarımı oldukça zordur” dedi.

“Sağlığıma kavuştuğum için çok mutluyum”

Fatma Yıldırım; “Daha önce başka hastanelere de gittim. Orada beni gören doktorlar bu taşın açık ameliyatla çıkabileceğini onun da riskli olduğunu söylediler. Son olarak Mustafa Hocama geldik. Kendisi ‘ERCP’ denilen teknikle açık ameliyat olmadan taşı çıkarılabileceğini söyledi ve taşımı çıkardı. Sağlığıma kavuştuğum için çok mutluyum. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER