Çocuğun ateşli havale geçirdiği nasıl anlaşılır?

Ailelerin en büyük endişesi ateşli havale hakkında açıklamalarda bulunan Çocuk Nörolojisi Uzmanı Doç. Dr. Akgün Ölmez; “Ateşli havaleler korkutucudur. Tamamen normal olan bir çocukta gözler yukarıya bakar, bütün vücudun kasıldığı ve titrediği nöbetlerdir. Bilinç kaybı ve morarmayla birlikte 2 ila 3 dakika sürer” dedi.

Ateşli havale rahatsızlığı genellikle küçük çocuklarda oluşan ve bu ateşle beraber meydana gelen bir kasılma türü. Ateşin yükselmesi anne ve babaları endişe içine sokabilir. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Çocuk Nörolojisi Uzmanı Doç. Dr. Akgün Ölmez; “Ateşli havale toplumda sık görülen bir durum. Çocukluk çağında rastlıyoruz. Toplumda yüzde 2 ila 5 oranında görülür. Çok sık görülmesi aileleri de korkutuyor. Ateşli havale 6 ay ila 5 yaş arasında görülen enfeksiyonun eşlik ettiği ateş sırasında gördüğümüz nöbetlere ateşli havale denir. Ateşli havaleler tekrarlayabilir, tekrarlayamayabilir. Bunun için bazı risk faktörleri vardır. Ateşli havalelerin görülme yaşı önemli. İlk nöbetini 18 aydan büyük geçirdiyse tekrarlama olasılığı küçüktür. 1 yaşın altında ilk nöbetini geçirdiyse o zaman tekrarlama olasılığı yüksektir. Ailede ateşli havale varsa tekrarlama olasılığı söz konusudur. Ateşli havale ikiye ayrılır. Basit ve komplike havaleler” şeklinde konuştu.

“ÇOCUĞU SOĞUK SUYLA BULUŞTURMAK ATEŞİ DAHA DA YÜKSELTİR”

Ateşli havale geçiren çocuğa ilk müdahalenin hayati olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Türker; “Ateşli havaleler korkutucudur. Tamamen normal olan bir çocukta gözler yukarıya bakar, bütün vücudun kasıldığı ve titrediği nöbetlerdir. Bilinç kaybı ve morarmayla birlikte 2 ila 3 dakika sürer. Anne ve babalar ilk kez rastladıklarında çok panikleyebiliyorlar. Ailelerin en çok yaptığı hata çocuğa soğuk su tutmalarıdır. Banyoya götürenler bile olabiliyor. Çocuğu soğuk suyla buluşturmak daha da ateşi yükseltir. Doğru müdahale çok önemlidir. Çocuğun nöbet geçirdiğini anladığımızda yan çevirmeliyiz. Dilini veya dişini açmaya çalışmayalım. Soğuk su dökülmemeli. Sakin olmak çok önemli. Eğer nöbet iki ila 3 dakikada sonlanmazsa 5 dakikayı geçmezse 112 aranmalıdır” diye konuştu.

HAVALENİN KALICI ETKİSİ VAR MIDIR?

Ateşli havalenin kalıcı etkileri hakkında konuşan Doç. Dr. Ölmez; “Kısa süren nöbetlerin kalıcı bir etkisi yoktur. Nöbetler uzun sürdükçe kalıcı bir etki bırakabilir. 15 dakikadan uzun süren nöbetler acil müdahale ister. Bazı çalışmalar ateşli havaleler arasındaki ilişkiyi araştırmakta. Ancak henüz ilişki kurulamamakta. Aileler ateşli havale geçiren çocuklarda ateş düşürücüye çok sık başvurabiliyorlar. Ateş düşürücülerin nöbeti önleme etkisi yok. Ateş düşürücüler sadece çocuğun konforunu sağlar. Çocuğun ateşe bağlı huzursuzluğunu giderebilir. Çok sık verilen ateş düşürücüler hem karaciğerde hem de böbrekte toksit etki yaratabilir. Daha fazla soruna yol açabilir. Çocuk basit ateşli havale geçirdiyse ve bir kez geçirdiyse uzmana başvurmaya gerek yok. Komplike ateşli havalelerde genellikle uzun süre tedavi verilir. Ama normal ateşli havalelerde tedavi çok fazla önermiyoruz. Eğer ateşli nöbet tekrar ettiyse aralıklı tedavi yöntemi ya da uzun süreli tedavi yöntemine hekim tarafından karar vermek üzere tekrar eden nöbeti olan hastalar ve komplike ateşli hastalar çocuk nörolojisi uzmanına başvurabilir. Ateşli havalelerde en önemli unsur ailelerin doğru müdahale etmesidir. Sakin kalmak çok önemli. Uzun süren nöbet varsa hastaneye başvuralım” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2021, 15:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER