Çocuğunuzdaki bu belirtilere dikkat!

Her çocukta farklı belirtiler gösteren otizm hakkında açıklamalarda bulunan Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Akgün Ölmez Türker; “Bir çocuğun 1 yaşına kadar anne baba gibi bir kaç sözcüğü olmalı. 18 aylıkken de en az 3 kelime ortalama 10 sözcüğün olması gerekiyor. Mutlaka ismine dönmesi, konuşulanlarla ilgilenmesi, göz teması kurması gerekiyor. Bunlarda eksiklik varsa kuşkulanılmalı” dedi.

Otizm; erken çocukluk çağında görülen nörogelişimsel bir bozukluktur. 1985 yılında her 2 bin 500 çocuktan birine konan otizm tanısı, günümüzde doğan her 59 çocuktan 1’i için konulmakta. Çocuklarda iletişim kuramama, iletişimde eksiklik gibi tanımlanan otizm hakkında bilgiler veren Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Akgün Ölmez Türker; “Her otizmli birey diğeriyle aynı değildir. Geniş bir yelpazesi var. Bu çocuklarda en başından beri gelişimde değişiklik söz konusu olabilir. Diğer insanlarla göz teması kurmakta zorlanırlar. İsmine dönmeme gibi durum en önemli belirtidir. Çocuk 1,5 yaş civarında gelişimi iyi giderken anne baba diyebiliyorken, göz teması varken giderek konuşmayı yitirebilir. Giderek kelimeleri bırakabilir. Kendi içine kapanabilir. Diğer insanlarla iletişimi koparabilir.  Tipik olarak söylemek gerekirse kendi dünyasında yaşamaya başlayabilir. Son dönemde Türkiye’de belirgin bir artış var” şeklinde konuştu.

OTİZM BELİRTİLERİ

Otizmli çocukların diğer çocuklarla oyun oynamadığını ve iletişime geçmediğini vurgulayan Doç. Dr. Türker; “Genellikle 2 yaş civarında belirtilerin farkına varılır. Konuşmada gecikme, arkadaşlarla oyun oynamama, stereotipik hareketler olarak adlandırılan kanat çırpma, el ovuşturma benzeri hareketler, dönen cisimlere (araba tekerleği, çamaşır makinesi gibi ) aşırı ilgi duyma, sıra dışı ilgi alanları olması, göz teması kurmama gibi belirtiler varlığında kuşkulanılmalıdır. Anneyle temasın az olması, annenin arkasından ağlamama, komut almama gibi daha erken belirtiler de dikkat çekebilir. Bazı çocuklar parmak ucunda yürüyebilir. Jest ve mimikleri yoktur” şeklinde konuştu.

"AİLELER GENELDE 1.5-2 YAŞ CİVARINDA FARK EDİYOR"

Otizmin tanısı klinik tanı olduğunu aktaran Doç. Dr. Türker; “Çocuk Psikiyatri Uzmanı veya Çocuk Nöroloji uzmanlarına gidilebilinir. Çocuğun öyküsü aileden alınır. Fizik muayene bilgileri çok önemli. Ne kadar erken yaşta tanı koyulursa o kadar başarılı olunur. Aileler genelde 1,5-2 yaş civarında fark ediyor. Bazen 9-10 aylıkken ya da 14 aylıkken de aileler, ‘çocuğumuz boş boş bakıyor, ismini söyleyince bakmıyor’ diye kliniklere başvurabiliyor. Bir aile çocuk gelişimini iyi bilmeli. Bir çocuğun 1 yaşına kadar anne baba gibi bir kaç sözcüğü olmalı. 18 aylıkken de en az 3 kelime ortalama on sözcüğün olması gerekiyor. Mutlaka ismine dönmesi, konuşulanlarla ilgilenmesi, göz teması kurması gerekiyor. Bunlarda eksiklik varsa kuşkulanılmalı” dedi.

"AİLEYLE HEKİMİN İŞ BİRLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ"

Otizm hastalığının tedavisi hakkında konuşan Doç. Dr. Türker, şunları söyledi: “Otizmin tedavisi; aileyi, öğretmenleri, çevreyi hatta diyeti kapsayan bir bütündür. Ailede iletişimi arttırmak şart. Ailede bulunan herkesin göz teması kurması gerekiyor. Tepeden değil, yerde konuşulmalıdır. Tedavinin birinci kısmı budur. İkinci kısım özel eğitim aldırmak gerekiyor. Üçüncü olarak bireysel anlamda kreşlerden veya bakım yuvalarından fayda sağlanabilir. Son olarak çocuğun hırçınlığı ve dikkat eksikliği varsa bazen de ilaç tedavisi kullanılabilir. Beslenme ve uyku düzeni dâhil genel bir şekilde ele alınmalı. Aileyle hekimin işbirliği çok önem arz ediyor.”

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2020, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner206

banner205