“ÇOCUKLAR OKULA GİTMEDEN MUTLAKA KAHVALTI YAPMALI”

Okul çağındaki çocuklarda beslenmenin nasıl olması gerektiğine dair açıklamalarda bulunan Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Sena Duygu Turgut; “Çocuklar okula gitmeden mutlaka kahvaltı yapmalı. Güne kahvaltısız başlayan çocukta enerji kaybı olacak ve uyku hali gözlenecektir” dedi.

“ÇOCUKLAR OKULA GİTMEDEN MUTLAKA KAHVALTI YAPMALI”

 Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme her yaş döneminde olduğu gibi çocuklarda da oldukça önemlidir. Gelişim dönemindeki çocukların beslenme alışkanlıkları gelişim süreçlerini etkilemektedir.  Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Sena Duygu Turgut, okul çağındaki çocuklarda beslenmenin nasıl olması gerektiğine dair açıklama yaptı. Öğrencilere ve velilerine önerilerde bulunan ve okul çağındaki çocukların beslenmesinde en önemli unsurun kahvaltı olduğunun altını çizen Turgut; “Çoğu çocuk güne kahvaltısız başlıyor. Bu da çocuğun okuldaki verimini yüzde 90’a kadar düşürebiliyor. Çocuklar okula gitmeden mutlaka kahvaltı yapmalı. Güne kahvaltısız başlayan çocukta enerji kaybı olacak ve uyku hali gözlenecektir. Büyüme çağındaki çocuklarımızın gelişimi açısından kahvaltıyı önemsememiz gerekiyor. Kahvaltıda; protein kaynağı yumurta, peynir, süt olabilir. Yine enerjisini sağlamak için ekmek; ama biz beyaz ekmek yerine tam buğday ekmek öneriyoruz” dedi.

BESLENME ÇANTASINDA NELER OLMALI?
Gün içerisinde çocuğun su tüketiminin de önemini vurgulayan Turgut; “Su tüketmedikçe çocukta halsizlik olabilir. Biz yetişkinlere ‘günlük mutlaka 2 litre su tüketin’ diyoruz ama bu çocuklarda 1 – 1 buçuk litre olmalıdır. Çocuklarımıza beslenme çantası hazırladığımızda çantanın içerisine; tam buğday ekmeğiyle yaptığımız sandviçleri koyabiliriz. Çocuğun tatlı ihtiyacını karşılamak için mevsim meyvelerinden koyulabilir. Kuru üzüm, ceviz, fındık gibi Omega 3 kaynağı olan kuru yemişler tercih edilebilir. Bu tür lezzetler çocukların da hoşuna gidecektir. Doğal meyve suları veya süt de tercih edilebilir” diye konuştu.

“OKUL PERFORMANSINI DÜŞÜRÜYOR”
Okul çağındaki çocukların beslenmesinde hazır gıdaları ve fastfood ürünleri önermediklerini belirten Turgut sözlerine şöyle devam etti: “Gelişim çağındaki çocuklara patates kızartması gibi besinler önermiyoruz. Paket gıdaların, katkı maddeli ürünlerin vitamin, mineral açısından çocuğa hiçbir faydası yok. Zaten çocuk, bunları tükettiği zaman da kan şekerini ani yükseltip, ani düşürdüğü için çocukta uyku hali yaratacak. Okul performansını ve sağlığını olumsuz etkileyecektir.”

PINAR ÇANKAYA-İBRAHİM ALAYONT  

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2018, 12:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER