“Çocuklarda görülen ateşli havale, sara değildir!”

Çocuklarda görülen ateşli havale hastalığı (febril konvülziyon) hakkında bilgiler veren Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Nöroloji Uzmanı Dr. Beste Kipcak Yüzbaşı, “Ateşli havale sara değildir ve geçirenlerin büyük çoğunluğu da sara geçirmez” dedi.

“Çocuklarda görülen ateşli havale, sara değildir!”

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Nöroloji Uzmanı Dr. Beste Kipcak Yüzbaşı, çocuklarda görülen ateşli havale hastalığı (febril konvülziyon) hakkında bilgilendirmede bulunarak ailelerin en çok merak ettiği soruları cevapladı, önerilerde bulundu.

Ateşli havalenin (febril konvülziyon) 6 ay - 5 yaş arasındaki çocuklarda ateşlenme ile birlikte ortaya çıkan nöbetler olduğunu belirten Dr. Yüzbaşı, nöbet sırasında çocukta genellikle bilinç kaybı, katılaşma, istemsiz kasılmalar veya tamamen gevşek bir hal olabildiğini söyledi.

Uz. Dr. Yüzbaşı: “Birçok ateşli nöbet genellikle iki-üç dakika sürer, ama daha kısa ya da daha uzun sürenleri de vardır. Havale, genellikle ateşli hastalığın ilk gününde olur. Bazen ateşi fark edilmeden ancak havale geçirdiğinde ateş yüksekliği anlaşıldığı da olmaktadır. Ateşli havale çocukların yüzde 4-5’inde görülür” dedi. Çocuğun ateşli havale geçirmesi sırasında ebeveynleri sakin olmaları konusunda uyaran Dr. Yüzbaşı, şu tavsiyelerde bulundu: “Ateşli havale geçiren bir çocukta öncelikle aileler sakin olmalıdır. Çocuğun düşüp yaralanmasını önlemek için yere yatırmalı, kollarını bacaklarını tutmaya çalışmamalı, ağzına parmak, kaşık gibi materyaller sokulmaya çalışılmamalıdır. Nöbet süresi 10 dakikayı aşarsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Nöbet geçtikten sonra ateş nedenini araştırmak için çocuk hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır.”

ATEŞLİ HAVALE, BEYİNDE HASAR YAPAR MI?

Birçok ailenin merak ettiği; ‘ateşli havale çocuğumun beyninde hasar yapar mı?’ ya da ‘ilerleyen dönemlerde kalıcı hasar bırakır mı? Epilepsi (sara)’ye çevirir mi?’ sorularına da açıklık getiren Uz. Dr. Yüzbaşı; “Ateşli nöbetlerin beyinde hasara yol açtıkları gösterilmemiştir. Bu çocukların okul başarıları havale geçirmeyen çocuklardan farklı değildir. Ateşli havale sara değildir ve geçirenlerin büyük çoğunluğu da sara geçirmez. Bu nedenle basit ateşli havalelerde EEG, Kranial MRG gibi görüntüleme tetkiklerinin çekilmesine gerek yoktur” dedi. Çocuğu ateşli havale geçiren ailelerin evde ateş ölçer ve ateş düşürücü bulundurulması gerektiğinden söz eden Uz. Dr. Yüzbaşı, hastalık sırasında ateşin ölçülerek gerekirse kullanılması gerektiği, yine ateş düşürme amaçlı ılık kompres ya da ılık duş aldırılabileceği önerilerinde bulundu.

HATİCE DEMİR

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2019, 16:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER