Denizli'de 9 aylık bebek katarakt ameliyatı oldu

Denizli’de yaşayan ve 3 aylıkken Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi’nde katarakt ameliyatı olan 15 aylık Eslem Ağırcan, sağlığına kavuştu.

Denizli'de 9 aylık bebek katarakt ameliyatı oldu

Denizli’de yaşayan ve 3 aylıkken Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi’nde katarakt ameliyatı oldu. Ameliyatı gerçekleştiren Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Emine Şeker Ün, hastalık ve ameliyat sürecini hakkında konuştu. Dr. Ün, “Katarakt daha çok orta yaş üstü kişileri etkileyebilen bir hastalıktır. Gözümüzün iris olarak adlandırılan renkli kısmının hemen ardında bulunan saydam göz merceğinin opaklaşmasıyla karakterize bir durumdur. Katarakt; doğuştan olabileceği gibi çocukluk çağında gelişebilecek bir hastalıktır. Tüm ciddi sağlık problemlerinde olduğu gibi erken teşhis bebeklik ve çocukluk katarakt tedavisinde çok önemlidir. Çünkü görme de yürüme, konuşma gibi beyin tarafından öğrenilebilen bir yetidir. Hayatın ilk 10 yılında herhangi bir sebeple görme duyusunun kesintiye uğraması sonrasında bu sebep tedavi edilse bile görme duyusunun az gelişmesiyle sonuçlanabilir ki biz buna göz tembelliği diyoruz. Göz tembelliğinin tedavisi için hayatın ilk 10 yılı çok önemlidir, bu süre geçirilirse tembellik tedavisi maalesef mümkün olamamakta ve tembel olan göz ömür boyu tembelliğin derecesine göre az görmeye mahkûm olmaktadır. Çocuk gözü görme kesintisine ne kadar erken yaşta ve ne kadar uzun süre maruz kalırsa gelişebilecek tembellik de o denli derin ve tedaviye cevabı da geç olmaktadır. Bu nedenle ülkemizde doğumdan sonraki 4-6. haftalarda ilgili aile hekimleri, çocuk doktorları mutlaka basit bir test ile gözde doğumsal katarakt varlığını tarayarak şüpheli durumlarda çocuğu göz hekimlerine yönlendirmektedirler. Yine aileler herhangi başka branş hekimi yönlendirmesine ihtiyaç duymadan bebek 4-6 haftalık olduğunda göz bakısı için göz polikliniklerine başvurabilmektedirler. Tabii eğer söz konusu 37’nci gebelik haftasından daha erken doğmuş bir bebekse, prematüre retinopatisi hastalığı dediğimiz ve zamanında tedavi edilmezse kalıcı körlüğe yol açabilecek ciddi bir durum da gelişebilmektedir. Yine bu nedenle bebek doğumdan sonraki 4’üncü ile 6’ncı haftalarda göz hekimince mutlaka muayene edilmelidir.”

“ALYA, TEDAVİSİNİ ÜSTLENDİĞİM ÇOCUKLARIMDAN BİRİ"

Alya’nın tedavisi hakkında da konuşan Dr. Ün; “Alya, tedavisini üstlendiğim çocuklarımdan bir tanesi. Ben onlara ‘çocuklarım’ diyorum. Çünkü birlikte uzun bir yola çıkıyoruz, ben onların büyümelerine şahit oluyorum ve hayatlarına dokunuyorum. Onlarsa sevgilerini ve minnetlerini öyle güzel ifade ediyorlar ki bana hissettirdikleri duygular paha biçilemez. Alya tamamen zamanında doğmuş, sağlıklı, normal gelişimi olan bir bebekken 4 aylık olduğunda ailesi tarafından sol gözünde dışa kayma fark edilerek göz polikliniğimize başvurdu. Bazı bebeklerde göz kayması altta yatan daha ciddi bir göz hastalığının veya Alya’ da olduğu gibi kataraktın habercisi olabilir. Göz bebeğinin beyazımsı renk alması ki bu durum en iyi flaşlı fotoğraflarda görülen kırmızı göz- bebeği yansımasının kaybı ve beyazımsı bir yansıma olarak anlaşılabilen diğer bir bulgudur. ‘Lökokori’ dediğimiz bu durum başta katarakt olmak üzere bir dizi ciddi göz hastalığına işaret eder ve mutlaka acil göz muayenesi gerektirir. Doğumsal veya çocukluk çağı kataraktları tamamen sağlıklı çocuklarda görülebileceği gibi çeşitli metabolik ve genetik hastalıklara eşlik edebilmektedir. Annenin hamileyken geçirdiği bazı enfeksiyonlar da doğumsal katarakta sebep olabilir. Yine delici veya künt travmalarda her yaşta olabildiği gibi bebek ve çocuklarda lens saydamlığını bozarak katarakt yapabilirler” dedi.

“ALYA'DA İYİ BİR GÖRME KAZANIMI ELDE ETTİK"

Katarakt tedavisinin bebeklerde de cerrahi yoluyla yapıldığının altını çizen Dr. Ün; “Bebek ve çocuk kataraktlarının tedavisi erişkin katarakt tedavisine göre pek çok farklılık gösterdiğinden bu alanda tecrübeli bir göz hekimince üstlenilmeli ve sonrasında da yine tercihen aynı hekimle yola devam edilmelidir. Bebek gözü sürekli değişen ve büyüyen bir yapı olduğu için 3 yaş öncesi yapılan katarakt ameliyatlarında göz içi mercek yerleştirilmez. Bunun yerine gözlük ve kontakt lensle bebeğin görsel rehabilitasyonu sağlanır. Tek taraflı kataraktı olan çocuklarda Alya’da olduğu gibi kontakt lens tedavisi daha uygun bir seçenektir. Özellikle tek taraflı kataraktlarda gelişmiş olan göz tembelliğini tedavi etmek ve elde edilen görsel kazanımı korumak için 10 yaşına kadar mutlaka sağlam göze gün içerisinde belli süre kapatma tedavisi yapılır. Göz gelişiminin yüzde 90’ının tamamlandığı ilk 3 yıl geçtikten sonra herhangi bir dönemde göz içi mercek yerleştirme operasyonu planlanabilir. Tedavi süreci özellikle aile için yorucu ve stresli geçse de pediatrik oftalmoloji alanında tecrübeli bir hekim önderliğinde tüm adımlar doğru ve zamanında uygulandığında kazanım tam görme düzeyine kadar çıkabilmektedir. Şu anda Alyamızda da başarılı bir katarakt cerrahisi sonrası çok iyi bir görme kazanımı elde ettik. Bu kazanım benim başarımdan ziyade anne ve babanın tedaviye uyumu ve disipliniyle elde edildi. Daha yolumuz var. Ancak aileyle baştan tüm süreci ayrıntılı olarak konuşmak ve süreç boyunca da sağlıklı ve kesintisiz iletişim kurmak bu tedavide başarının anahtarı ve biz bunu başarabildik sanırım” diye konuştu.           

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2021, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER