Denizli'de yapay mesaneden yaklaşık 2 kilo taş çıktı

Yapay mesanesinde yaklaşık 2 kilogram ağırlığında 5 taş tespit edilen 73 yaşındaki Halil Kul, başarılı bir operasyonla sağlığına kavuştu.

Denizli'de yapay mesaneden yaklaşık 2 kilo taş çıktı

Pamukkale Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, kanser hastalığı nedeniyle 16 yıl önce mesanesi alınan ve bağırsaktan yapay mesane oluşturulan 73 yaşındaki Halil Kul, kontrol amacıyla üroloji polikliniğine başvurdu. Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Ersin Zümrütbaş tarafından muayene edilen Kul'un yapay mesanesinde çok sayıda taş tespit edildi.

Prof. Dr. Zümrütbaş ve ekibi tarafından ameliyat edilen Kul, mesanesindeki yaklaşık 2 kilogram ağırlığında olan 5 taştan kurtuldu. Doktorlara teşekkür eden Kul, "Sağlığıma kavuştuğum için mutluyum. Ultrasonda büyük olduğunu söylemişlerdi. Ama bu kadar büyük olduğunu tahmin etmiyordum" ifadelerini kullandı.

“TAŞLARI ÇIKARMAKTA OLDUKÇA ZORLANDIK"

18 yıllık meslek hayatında bu kadar büyük mesane taşı görmediğini belirten Prof. Dr. Zümrütbaş, hastanın 16 yıl önce mesane kanseri nedeniyle ameliyat edildiğini söyledi. Bağırsaktan yapay mesane yapıldığını ifade eden Prof. Dr. Zümrütbaş, şunları kaydetti: “Bağırsaktan yapılan yeni mesaneler zaman zaman genişleyip oldukça büyük boyutlara ulaşabiliyor. Hastamızda da bağırsak salgılarının etkisiyle yapay mesanedeki taşlar çok büyümüş ve mesanenin şeklini almış. Taşları çıkarmakta oldukça zorlandık fakat başarılı bir operasyon oldu. Hastamız tamamen iyileştikten sonra yapay idrar tutma cihazı takarak idrar kaçırmasına çözüm sağlamaya çalışacağız."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER