Denizli Tabip Odası'ndan Maymun Çiçeği açıklaması

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınından dan sonra Maymun Çiçeği virüsü insanların tedirgin olmasına yol açtı. Denizli Tabip Odası da konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Denizli Tabip Odası'ndan Maymun Çiçeği açıklaması

Denizli Tabip Odası tarafından yapılan yazılı açıklamada hastalığın çiçek hastalığına benzediği, çiçek aşısının bu virüse karşı koruma özelliğinin olduğu belirtildi.

Denizli Tabip Odası tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

"Covid-19 pandemisinin etkisinin azalmaya başladığı bugünlerde, farklı ülkelerden gelen Maymun çiçeği virüsü ile ilgili haberler insanlarımızda endişe yaratmıştır. Bu nedenle Denizli Tabip Odası halkımızı bilgilendirme amacıyla bu bilgi notunu hazırlamıştır.

Maymun çiçeği virüsü şu anda doğal yayılım alanı olan Afrika ülkelerinin dışında 12 ülkede rapor edilmiştir. Toplam 100’e yakın vaka bulunmaktadır. Virüs hasta insan ve hayvanlardan veya virüs bulaşmış, giysi, havlu ve çarşaflardan bulaşabilmektedir.

Hastalık bulguları çiçek hastalığına benzer. Hastalık ateş, üşüme, baş ağrısı, sırt ağrısı, kas ağrıları, lenfadenopati ve aşırı halsizlik ile başlar.  Ateşin ortaya çıkmasından yaklaşık 1-3 gün sonra hastada, genellikle yüzden başlayıp el ve ayaklar dahil vücudun diğer bölgelerine yayılan döküntü gelişir. Çoğu kişide hafif seyreder, fakat bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde ağır tablolara yolaçabilir.

Tanısı PCR yöntemi ile konulmaktadır. Hastaların çoğu kendi kendilerine iyileşmektedir. Ağır hastalarda kullanılan antiviral ajanlar mevcuttur.

Çiçek aşısının bu hastalığa karşı koruyuculuğu vardır. Ancak çiçek hastalığının sonlanmasından dolayı 1980’den beri bu aşı yapılmamaktadır.

Bu konuda Pamukkale Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selda Sayın Kutlu tarafından yazılan ayrıntılı bilgi notuna ulaşmak için tıklayınız. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER