DENİZLİ TABİP ODASI’NDAN, ‘SAĞLIKTA ŞİDDETE SON’ EYLEMİ

Psikiyatri Uzmanı Dr. Fikret Hacıosman’ın eski hastası olduğu iddia edilen S.T. tarafından silahlı saldırıya uğrayarak yaşamını yitirmesinin ardından Denizli Tabip Odası, Denizli Devlet Hastanesi Acil Servisi önünde ‘Sağlıkta Şiddete Son’ eylemi gerçekleştirdi. Denizli Tabip Odası Başkanı Dr. Meral Alten, “Her şiddet vakasında yetkilileri bir kez daha uyarmış, şiddeti önlemede daha etkin olacak caydırıcı niteliğe sahip cezalar öngören yasa tasarıları hazırlamış, bunların TBMM’de kabul edilmesi için çaba sarfetmiştir.” Dedi.

DENİZLİ TABİP ODASI’NDAN, ‘SAĞLIKTA ŞİDDETE SON’ EYLEMİ

Geçtiğimiz Salı günü İstanbul Bahçelievler’de bulunan özel bir hastanede görev yapan Psikiyatri Uzmanı Dr. Fikret Hacıosman, eski hastası olduğu iddia edilen S.T. İle tartışmış, ardından S.T. Dr. Hacıosman’ı silahla başından yaralamıştı. Dr. Hacıosman, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamış, hayatını kaybetmişti. Sağlıkta şiddetin son bulması adına sık sık çağrılarda bulunan Denizli Tabip Odası, bu olayın üzerine Denizli Devlet Hastanesi Acil Servisi önünde eylem düzenledi. Oda üyeleri adına basın açıklamasında bulunan ve sözlerine Dr. Hacıosman’ın yakınlarına başsağlığı dileyerek başlayan Denizli Tabip Odası Başkanı Dr. Meral Alten; “Türkiye’de her gün onlarca sağlık çalışanı şiddet görüyor. Sağlıkta şiddet dalgası azalmak bir yana, hızlanmakta, yaygınlaşmakta, silahla yaralamaya ve öldürmeye varan infial yaratıcı boyutlar kazanmaktadır” dedi.

“TBMM’YE SUNDUĞUMUZ YASA TEKLİFİ YAŞAMA GEÇİRİLMELİ”
Türk Tabipler Birliği’nin sağlıkta şiddetin nedenleri ve çözüm yollarını defalarca ifade ettiğini hatırlatan Başkan Alten, “Her şiddet vakasında yetkilileri bir kez daha uyarmış, şiddeti önlemede daha etkin olacak caydırıcı niteliğe sahip cezalar öngören yasa tasarıları hazırlamış, bunların TBMM’de kabul edilmesi için çaba sarfetmiştir. Yakın geçmişte meydana gelen başka şiddet vakalarının ardından Sağlık Bakanı’ndan randevu talep edilmiş, sorunun çözümü için ortak çalışma grubu kurulması önerilmiştir. Ne yazık ki, bakanlık randevu taleplerine yanıt vermemektedir. Biz talebimizi tekrar yineliyoruz. Sağlıkta şiddetin engellenmesi için TBMM’ye sunduğumuz yasa teklifinin yeni yasama döneminde ivedilikle yaşama geçirilmesini bekliyoruz” diye konuştu.

“BİREYSEL SİLAHLANMA KONTROL ALTINA ALINMALI”
“Bir hekimin hastane içinde silahla öldürülmesi sağlık kurumlarındaki güvenlik önlemlerinin yetersizliğinin artık gözardı edilemeyecek ve ertelenemeyecek acil bir sorun olduğunu apaçık göstermektedir” diyen Başkan Alten, sözlerine şöyle devam etti: “Hem hastane yöneticileri hem de kamu idaresi bu sorunu ivedilikle çözmekle sorumludur. Sağlık çalışanları ve Türk Tabipler Birliği, basit önlemlerle bile engellenebilecek olan şiddet vakalarına karşı tahammüllerini çoktan kaybetmiştir. Silahın sağlık kuruluşlarına bile kolayca sokulabilmesi karşısında başta kamu otoritesi olmak üzere bütün toplum silahlanmanın normal bir olgu gibi görülmesini sosyal bir sorun olarak ele almalı, bireysel silahlanma zaman kaybetmeden kontrol altına alınmalıdır.” Dr. Alten’in açıklamasının ardından hekimler, eylemlerini olaysız şekilde sonlandırdı.

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2018, 19:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER