Denizli vaka sayısında çok ciddi oranda düşüş var

DRT ekranlarında yayınlanan ‘Güne Bakış’ programına konuk olan Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay; “Vaka sayısı, birkaç hafta önce Denizli’de yüz binde binlerin üzerindeydi. Şimdi ise yüz binde 118 gibi. Çok ciddi oranda düşüş var. Ulaştığımız bu nokta güzel bir nokta” dedi.

Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay, DRT ekranlarında yayınlanan ve Cansu Karacık Yazıcı tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış’ programının konuğu oldu. Denizli’nin Kovid-19 vaka sayıları hakkında konuşan Başkan Erbay; “Denizli’de rakamlar birkaç hafta önce yüz binde binlerin üzerindeydi. Şimdi ise yüz binde 118 gibi. Çok ciddi oranda düşüş var. Ulaştığımız bu nokta güzel bir nokta. Ama hala maske mesafe hijyen dikkat edilmesi gereken durumdayız. Omicron varyantı hakim görünüyor ama yeni varyantlar sürekli çıkıyor. Omicronun da 60’dan fazla varyantı olduğu bilimsel olarak ortada. Her an çok daha bulaşıcı çok daha öldürücü bir varyantla da karşılaşılabilir” diye konuştu.

“Hastalık hala ciddiyetini koruyor”

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde Kovid-19 hastasının azaldığına dikkat çeken Başken Erbay, şunları kaydetti: “Her zaman dolu olmuyor artık. Ama Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı yüzde 65 yüksek bir rakam. Servis yatağı doluluk oranı da yüzde 54,6 olarak verilmiş. Hastaneye yatan kişilerde biraz daha ağır seyrediyor ve yoğun bakımda yatma oranı hatta yüksek olarak anlayabiliriz bunu. Bu bakımdan hastalık hala ciddiyetini koruyor. Yoğun bakımda tedavi riski yüksek olabiliyor. Dikkat etmeyi söylemek gerekir. Resmi rakamlardan ciddiyeti söylemek gerekirse Omicron’un çok fazla bir yayılma oranı var. 27 milyon civarında insanımız 3 doz aşı oldu. Aşılama oranı yaklaşık yüzde 30’larda. Çift doz aşılama da yüzde 60’larda. Omicron için 3 doz olması gerekiyor. Yüzde 30’larda olan aşılamayı henüz yeterli görmüyoruz. Ama 2-3 doz aşının yapılması hastalığın bloke edilmesinde çok büyük etkisi var.”

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2022, 08:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER