“DENİZLİ’DE 9 BİN İNME HASTASI BULUNUYOR”

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Çağatay Öncel, ’29 Ekim Dünya İnme Günü’ nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada; “Şehrimizde yaklaşık 9 bin inme hastası mevcuttur. Geçen yıl ülkemizde 40 bin kişi inmeden dolayı hayatını kaybetmiştir” dedi.

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Çağatay Öncel, 29 Ekim Dünya İnme Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Öncel yaptığı açıklamada; “İnme, beyin damarlarında tıkanma veya kanama sonucu ani olarak gelişen, kol ve bacakta güçsüzlük (Felç), uyuşukluk, yüzde kayma, konuşma bozukluğu, bilinç bulanıklığı, görme bozukluğu gibi bulgularla seyreden bir hastalıktır. Şehrimizde yaklaşık 9 bin inme hastası mevcuttur. Geçen yıl ülkemizde kırk bin kişi inmeden dolayı hayatını kaybetmiştir. Yaşla sıklığı artan bir hastalıktır. En önemli risk faktörü yüksek tansiyondur, sonra şeker hastalığı, yüksek kolesterol, kalp hastalıkları, uyku apne sendromu, fazla kilo, sigara ve durağan yaşam gelmektedir” dedi. İnme başladıktan itibaren ilk üç saatte hastaneye başvurmanın çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Öncel, uzmanlara başvurmanın ve erken teşhisin de önemini vurguladı.

Prof. Dr. Öncel; felce, bunamaya ve ölüme yol açabilen inmeden korunmak için yapılma gerekenleri şöyle sıraladı:  “Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı mevcutsa kontrol altına alınmalıdır. Yüksek kolesterol kontrol altına alınmalıdır. Sigara kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü  sigara içmeyen, ancak sigara içilen ortamda bulunan kişilerde bile inme riski iki kat artmaktadır. Düzenli yürüyüş yapılmalıdır. Beyaz et, sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmelidir. Fazla kilolar verilmelidir.”

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2018, 14:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER