DENİZLİ’DE KANSERE KARŞI PEMBE SAVAŞ BAŞLATILDI

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü ve Denizli İş Kadınları Birliği Derneği (DİKAB) tarafından başlatılan ‘Pembe Şehir Projesi’ kapsamında panel düzenlendi. ‘10 Amazon Yüksek Doz Yaşam’ kitabının tanıtıldığı panelde, 5 amazon kadını kendi hikayelerini Denizlili kadınlarla paylaştı.

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü ve Denizli İş Kadınları Birliği Derneği (DİKAB) işbirliğiyle Pembe Şehir projesi başlatıldı. Projenin ilk ayağı olarak Merkezefendi Belediyesi Kültür Merkezi ve Nikah Sarayı’nda panel düzenlendi. Panele; Son Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin eşi Ayşen Zeybekci, AK Parti Denizli Milletvekili DİKAB Başkanı Nilgün Ök, Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Denizli Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Nurten Karakış, dernek üyeleri ve çok sayıda Denizlili kadın katıldı. Panelde, Denizli İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi Sorumlusu Uz. Dr. Emel Dikbaş katılımcılara meme kanseri ile ilgili sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından panelde,‘10 Amazon Yüksek Doz Yaşam’ kitabının tanıtımı gerçekleştirilirken, meme kanserini yenen ve kitapta kendi hikâyelerini anlatan 5 amazon kadını Denizlili kadınlarla teşhis, tedavi ve iyileşme süreçlerini paylaştı. Amazon kadınlarının hikayeleri duygu dolu anlar yaşattı.

“SAĞLIKLI KADINLAR SAĞLIKLI NESİLLER YETİŞTİRİR”
Projenin mimarlarından olan Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk; “Sağlık Bakanlığı’nın yürüttüğü ‘Ulusal Kanser Tarama Programı’ var. Biz de bu program çerçevesinde ilimizde; meme, rahim ağzı ve kolon kanserine karşı taramalar yapıyoruz. Sonuçlara baktığımda tarama konusunda hedefe ulaşmaktan uzak olduğumuzu gördüm. Konuyu ilk olarak Nilgün Ök Hanımefendiye arz ettim. O da gönülden destek verdi. İl Sağlık Müdürlüğü ve DİKAB iş birliğiyle meme kanseri farkındalığının rengi olan pembeden yola çıkarak ismine ‘Pembe Şehir’ dediğimiz projeyi başlattık. Hedefimiz Denizli’de taranmadık kadın bırakmamak. Denizli’de bir yılda 89 bin kadını tarayacağız. Bize destek olan herkese çok teşekkür ediyorum. Proje kapsamında panelimizi düzenledik. Amacımız hem taramaları arttırmak hem de amazonlar aracılığıyla tedavi görenlere umut olmak. Denizli sağlıklı bir şehir olsun. Sağlıklı kadınlar sağlıklı nesiller yetiştirir” dedi.

“SADECE 5 DAKİKA AYIRACAKSINIZ, BELKİ DE BİR HAYAT KAZANACAKSINIZ”
Erken tanının önemini vurgulayan AK Parti Denizli Milletvekili DİKAB Başkanı Nilgün Ök; “Pembe Şehir Projesi bir yıl boyunca devam edecek. Amacımız; Denizli’de tarama yaşı gelen tüm kadınlara ulaşabilmek. Şu ana dek kadınlarımızın yüzde 20’sine ulaşıldı. Erken tanı, kanserde çok önemli. Biz bu projeyle meme kanserinde farkındalığa dikkat çekmek istedik. Bundan sonraki süreçte fabrikalarda çalışan kadınların taramadan geçmesi için seferber olacağız. Herkesi tarama yaptırmaya davet ediyoruz. Sadece 5 dakikalarını ayıracaklar. Ama belki de bir hayat kazanacaklar” diye konuştu.

“KENDİ HİKAYEMLE İNSANLARA UMUT OLDUM”

10 Amazon kadınından biri olan Ayşenur Parlak hikayesini şu sözlerle anlattı: “Benim kanser öyküm 20 yıl öncesine dayanıyor. 3 farklı kanser geçirdim. Kitapta sadece meme kanseri dönemimde nişanlıyken yaşadığım korku ve heyecanı anlattım. Olayları dramatize etmeyi sevmem. Bunları komik bir dille anlattım. İnsanlar bunu sevdi. Gülerek de bu süreci atlatabildiğimi, kanserin ölüm olmadığını ve erken teşhisin ne kadar önemli olduğunu anlattım. Bu sayede çok fazla kadına ulaştık. Çok güzel bir iş ortaya çıkardık. Kendi hikayemle insanlara umut oldum.”

“KANSERDEN DEĞİL, GEÇ KALMAKTAN KORKMALIYIZ”
Bir diğer Amazon kadını ise DİKAB Başkan Yardımcısı Funda Değirmenci’ydi. Tesadüfen meme kanseri olduğunu öğrendiğini söyleyen Değirmenci; “Başlarda hastalığı kabullenemedim. Ama dünyanın sonu değil. Bir şekilde bununla başa çıkmayı öğrenmem gerekiyordu. Tedavilerimi gördüm. İyileştim. Eski hayatıma kaldığım yerden devam ediyorum. İnsanlara umut olmak adına böyle bir projede bulunmaktan dolayı çok mutluyum. İnsanlar bana bir şekilde ulaşıyor ve ben de onlara yardımcı oluyorum. Kanserden değil geç kalmaktan korkmalıyız. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“KENDİLERİNE DOKUNMAKTAN KORKMASINLAR”
Meme kanserine yakalanmasıyla işine ara vermek zorunda kaldığını belirten 10 Amazon Yüksek Doz Yaşam kitabı yazarlarından Ayşe Durul Aslan; “Meme kanseriyle 4 sene önce tanıştım. Tedavilerim devam ediyor. İşime ara vermek zorunda kaldım. Tedaviyle birlikte yürütebileceğim bir işe yöneldim ve Youtube kanalı açtım. Kitabımızın geri dönüşleri çok güzel oldu. Projeyle kadınların daha çok bilgilenmesini, kendilerine dokunmaktan korkmamalarını, ‘benim başıma gelmez’ dememelerini istiyoruz. Konu hakkında farkındalık oluşturmak için buradayız” dedi.

“BU HASTALIĞIN ÇARESİ VAR; ERKEN TEŞHİS”
Panele Ankara’dan katılan ve Türkçe öğretmenliği yapan 37 yaşındaki Pınar Akçe; “ Teşhis konulduğunda 33 yaşındaydım. Tam bir şoktu benim için. Şoku atlattıktan sonra iki seçeneğim vardı. Ya hayata tutunacaktım ya da kendimi bırakacaktım. Tabi ki ailem için ilkini tercih ettim. Kötü sonuç almaktan korktuğumuz için doktora gitmekten de korkuyoruz. Bu hastalığın çaresi var; erken teşhis. Kadınlara tavsiyem, ailelerini seviyorlarsa kontrollerini aksatmasınlar” diye konuştu.

“VÜCUDUNUZUN ASKERİ OLUN”
Meme kanserine çok genç bir yaşta yakalanan Elif Bozkurt hikayesini şu ifadelerle aktardı: “27 yaşındayım. Hastalığa 5 sene önce yakalandım. Doktorların deyimine göre en genç hasta bendim. Duş alırken elime gelen bir kitle fark ettim. Sonrasında bir ay içinde meme kanseri olduğumu öğrendim. O an hiçbir tepki vermedim. Ağlamadım. Annem duyunca etkilendi ve ağladı. Annemin bana moral vermesi gerekirken ben ona moral verdim. Sonra zor süreç başladı. Ameliyat oldum. Kemoterapi gördüm. Şu an çok iyiyim. Kadınlara tavsiyem; kendilerini taramaktan korkmasınlar. Vücudunun askerleri olsunlar. 20 yaşından itibaren senede bir ultrason çektirmelerini öneririm ve bütün negatif insanlardan da uzak dursunlar. Ben bu hastalığı moralle yendim. Ailem ve arkadaşlarım büyük destek oldu.”

PINAR ÇANKAYA-DOĞAN AKŞİT

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER