DENİZLİ’DEKİ 89 BİN KADIN, KANSER TARAMASINDAN GEÇECEK

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü ve Denizli İş Kadınları Birliği Derneği (DİKAB) işbirliğiyle kanser taramaları konusunda farkındalığı arttırmak amacıyla ‘Pembe Şehir Projesi’ başlatıldı. Proje kapsamında Denizli’deki 89 bin kadın kanser taramasından geçeceği belirtildi.

DENİZLİ’DEKİ 89 BİN KADIN, KANSER TARAMASINDAN GEÇECEK

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü ve Denizli İş Kadınları Birliği Derneği (DİKAB) tarafından kanser taramalarında farkındalık oluşturmak ve Denizli’de taranmadık kadın bırakmamak amacıyla ‘Pembe Şehir Projesi’ başlatıldı. Projenin tanıtımı için Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk ve DİKAB Başkan Yardımcısı Funda Değirmenci’nin katılımıyla Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde (DGC) basın toplantısı düzenlendi. Proje hakkında bilgiler veren Uz. Dr. Öztürk; “Dünyadaki tüm gelişmiş ülkeler gibi ülkemizde de ulusal kanser tarama programları yürütülmektedir. Türkiye’de kansere karşı 3 ayrı tarama yürütüyoruz. Bunlar; kolon kanseri, rahim ağzı kanseri ve meme kanseri. İl genelinde taramalarımızı gerçekleştiriyoruz. Denizli olarak kolon kanseri taramalarında oldukça başarılıyız. 2017 yılında kolon kanseri taramasında 3’üncü olarak Sağlık Bakanlığımız tarafından ödüllendirildik. Meme kanseri taramasında işimiz biraz daha zor. Vatandaşlarımızın çekim yapılacak yere kolayca ulaşması gerekiyor. Denizli genelinde Pamukkale ve Merkezefendi ilçelerimizde bulunan 2 KETEM ile hizmet veriyoruz. Ancak meme kanseri taramasında Denizli olarak Türkiye genelinde çok iyi bir yerde olduğumuzu söyleyemiyoruz. Denizli’de yılda 89 bin kadınımızın taramasını yapmamız gerekiyor. Türkiye’de bulunan 3 kadın İl Sağlık Müdüründen biri olarak bu noktada hedefimizden oldukça uzakta olduğumuzu görüyoruz. ‘Meme kanseri taramalarında ne yapabilirim’ diye düşündüm. AK Parti Denizli Milletvekilimiz Nilgün Ök’e konuyu açtım. Onların liderliğiyle ‘Pembe Şehir Projesi’ne başladık. Sloganımız; ‘kanserden korkma, geç kalmaktan kork.’ Projede hedefimiz; bir yıl içerisinde Denizli’de 89 bin kadının taramadan geçmesi” dedi.

10 AMAZON KADINDAN BİRİ: FUNDA DEĞİRMENCİ

Pembe Şehir Projesi’nin ilk ayağı olarak Denizli İl Sağlık Müdürlüğü ve Denizli İş Kadınları Birliği Derneği (DİKAB) tarafından panel düzenlenecek. Panel,  29 Eylül Cumartesi günü saat 15:00-17:00 saatleri arasında Merkezefendi Belediyesi Kültür Merkezi ve Nikah Sarayı’nda gerçekleştirilecek. Panelde ayrıca içlerinde DİKAB Başkan Yardımcısı Funda Değirmenci’nin de bulunduğu kanseri atlatmış ve hikâyelerini ‘10 Amazon Yüksek Doz Yaşam’ adlı kitapta anlatan Amazon kadınlar; Ayşe Durul Aslan, Elif Bozkurt, Pınar Akçe ve Ayşenur Parlak imza gününe gelecek. Tüm kadınları panele ve imza gününe davet eden DİKAB Başkan Yardımcısı Funda Değirmenci; “10 Amazon Kadın’dan biriyim. Bu panel kadınlarımız için çok önemli. Panelde kaderimizi nasıl değiştirdiğimizi paylaşacağız. Kanser korkulacak bir hastalık değil. Erken teşhis ile üstesinden gelinecek bir hastalık. Denizli’deki tüm kadınları etkinliğimize bekliyoruz” diye konuştu.

“DİKAB OLARAK SEFERBERLİK BAŞLATIYORUZ”

DİKAB olarak farkındalık adına seferberlik başlatacaklarını belirten AK Parti Denizli Milletvekili DİKAB Başkanı Nilgün Ök; “Erken tanı çok önemli ve hayat kurtarıyor. Ben de bu konuyu çok önemsiyorum. Ancak ve ancak sağlıklı kadınlar güçlü kadınlar olur. Bizim de sağlıklı ve güçlü kadınlara ihtiyacımız var. Panelin ardından DİKAB olarak seferberlik başlatacağız. Hep birlikte KETEM’e gideceğiz ve taramadan geçeceğiz. Üyelerimizin fabrikalarında çalışan kadınlarımıza da ulaşacağız. KETEM ile bir çalışma yürüteceğiz. Çalışan kadınlarımız için KETEM Cumartesi günü de randevulu sistemle, toplu gruplar halinde hizmet verecek. 1 yıl boyunca seferberlik başlatacağız” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER