Denizlili gazetecilerden toplu organ bağışı

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından başlatılan ‘Her Bağış Yeni Bir Hayat’ Projesi’ne destek olan Denizli Gazeteciler Cemiyeti (DGC) üyeleri, projeye destek olarak organlarını bağışladı. Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Türkiye’de 26 bin 144 hastanın organ bağışı beklediğini belirtti.

Denizlili gazetecilerden toplu organ bağışı

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü ve Denizli Gazeteciler Cemiyeti, Denizli’de görev yapan basın mensuplarını kahvaltıda buluşturdu.

İl Sağlık Müdürlüğü yemekhanesinde düzenlenen kahvaltıya Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Nuri Boyacı, Denizli’de görev yapan basın mensupları, hizmet başkanları katıldı. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından başlatılan ‘Her Bağış Yeni Bir Hayat’ Projesi’nin tanıtıldığı ve organ bağışı hakkında bilgi verilen kahvaltı sonrası basın mensuplarından organ bağışı alınarak kartları teslim edildi.

Etkinlikte konuşan Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Türkiye’de 26 bin 144 hastanın organ bağışı beklediğini belirtti.

Organ bağışının çok önemli bir konu olduğunu söyleyen Öztürk: “Sağlık, hayatımızın en kıymetli hazinesidir. Ne yazık ki ülkemizde organ bağışı oranları düşük bir seviyede kalmakta ve tedavisi yalnızca organ bağışı ile mümkün olan hastalarımız sağlıklarına kavuşamadan hayatlarını kaybetmektedir. Türkiye’de 22 bin 594 kişi böbrek nakli beklemektedir. Bu hastalar Diyaliz hastası olup, eğer böbrek nakli gerçekleşirse diyalizden kurtulacak ve normal, sağlıklı bir hayata dönebileceklerdir. Yine Türkiye’de bin 100 kişi kalp, 68 kişi de akciğer beklemektedir. Bu rakamlara bakarsak; yıllarca organ bekleyen bu hastaların sağlıklarına kavuşabilmesi için organ bağışı oranları ve organ nakli sayılarının arttırılması gerekmektedir. Denizli olarak baktığımızda da 2018 yılı verilerimizi baz aldığımızda hastanelerimizin yoğun bakımlarında 45 beyin ölümü tespiti yapıldığını ve bunlardan 15’inin organlarının bağışlandığını gördük. Organ bağışına dikkat çekmek, konunun önemini vatandaşlarımıza anlatmak için ‘Her Bağış Yeni Bir Hayat’ Projesi’ni hayata geçirdik. 2018 yılında Türkiye’de 100 bin 455 olan canlı organ bağış sayısı Denizli’de 254 gibi çok düşük bir rakamda. Önümüzdeki aylarda organ bağışı bekleyen, nakil olmuş ve bağışta bulunmuş kişilerin, yine hekimlerimizin ve Din görevlisinin katılımları ile Organ Bağışı Farkındalık Paneli düzenleyeceğiz. Burada özellikle vatandaşlarımıza birinci ağızdan bilgiler aktarmayı ve organ bağışının önemine vurgu yapmayı hedefliyoruz. Yine projemize siz basın mensuplarımızın desteğini de bu anlamda çok önemsiyoruz” dedi.

“BİNLERCE KİŞİ ORGAN BEKLİYOR”

DGC Başkanı Osman Nuri Boyacı ise, Dr. Öztürk’e organziasyon için teşekkür ederek “Organ bağışı toplumsal anlamda çok önemli bir konu. Çünkü binlerce kişi çeşitli rahatsızlıklarından dolayı organ bekliyor. Bu anlamda hepimizin organlarını bağışlamasının önemli olduğunu belirtmek istiyorum. Biz de Denizli Gazeteciler Cemiyeti olarak İl Sağlık Müdürlüğü’nün başlatmış olduğu bu farkındalık projesine destek vermek istedik. Bugün burada birçok gazeteci arkadaşımız ile birlikte organlarımızı bağışladık. Buradan tüm Denizli halkımızı da bu projeye destek vermeye ve organ bağışında bulunmaya davet ediyoruz. İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk’ü ve ekibini bu duyarlı kampanyaları için kutluyor, istedikleri bağış sayısına ulaşacaklarına inancımı da yineliyorum. Bu arada İl Sağlık Müdürümüz Uz. Dr. Berna Öztürk, Denizli’de her zaman basın mensupları ile iyi iletişim kuran İl Müdürlerimizden olmuştur. Geçtiğimiz günlerde düzenlediğimiz Kent Gazeteciliği Programına katılarak bizlere önemli bilgiler de aktarmıştı. Bunun yanı sıra gazetecilerimizin ne zaman sağlık ile ilgili bir sıkıntısı olsa her zaman yardımcı olmuştur. Bu nedenle meslektaşlarım adına kendisine çok teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu. Konuşmaların ardından DGC Başkanı Boyacı, Dr. Öztürk’e bir plaket vererek Denizli basını adına desteklerinden dolayı teşekkür etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER