“Depresyon varsa düşünme biçimini gözden geçirmeli”

Çağın önemli sağlık sorunlarından biri olan depresyona ilişkin açıklama yapan Psikolog Şebnem Dal Üzülmez; depresyonun kişinin yaşamını etkilediğini belirterek; “Kişinin hayatında depresyon varsa bir şekilde düşünme biçimini gözden geçirmesi, belki yeni düşünme biçimleri geliştirmesi gerekiyor. Bunun içinde bir terapi alınmalıdır” dedi.

Dünya genelinde en sık görülen, en çok engellik durumu yaratan hastalıklardan birisi depresyon. Depresyona dair açıklama yapan Psikolog Şebnem Dal Üzülmez; hastalığın insanları çok çeşitli şekillerde etkilediğine dikkat çekti. Üzülmez; “Depresyon insanın günlük yaşamını güçleştiren, sürekli olumsuz düşünmesine sebep olan bir çökkünlük bir üzüntü halidir. Yeterli eğitimi alamamış olmak, temel ihtiyaçlara ulaşamamış olmak, şiddetin olduğu bir ailede olmak, daha önce depresyon geçirmiş olmak bunlar depresyon riskini arttıran durumlar. Depresyondaki insanı pamuklara sarmalayıp korumamız gerekiyor. Depresyonda ki kişiyi her şey canını acıtabilir. Yaranıza dokunulduğunda nasıl acırsa depresyondaki kişi de öyledir” şeklinde konuştu.

“KİŞİNİN HAYATINDA DEPRESYON VARSA DÜŞÜNME BİÇİMİNİ GÖZDEN GEÇİRMELİ”

Bu hastalık yüzünden kişinin iş yaşamında ve sosyal hayatında da büyük sorunlar ortaya çıktığını belirten Üzülmez; “ Depresyonda ki kişi tamamıyla yaşamına olumsuz etkiler bırakır. Sosyalleşemez. Depresyondaki kişiler antidepresan kullanıyor. Antidepresan bir doktor bir psikiyatri tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Dozu ve kullanım şekli uzman tarafından belirlendikden sonra kullanılmalıdır. Depresyonun türü, şiddeti, depresyonda olan kişinin yaşam koşulları, kendi güç kaynakları, ilacın ne zaman, ne kadar, hangi dozda kullanılacağı konusunda belirleyici olur. Bazen sadece ilaç kullanılabilir. Ancak bizim ilaç düşünme biçimimizi değiştirmez. Sadece depresyonun bizde yarattığı halsizlik, yorgunluk, enerji kaybı, olumsuza takılmayı azaltır. Kişinin hayatında depresyon varsa bir şekilde düşünme biçimimizi gözden geçirmemiz, belki yeni düşünme biçimleri geliştirmemiz gerekiyor. Bunun içinde bir terapi alınmalıdır. Bazen yalnız terapi bazen de hem terapi hem ilaçla tedavi edilebilir. Burada ki temel kural depresyon ya da ruhsal bir şey yaşıyorsanız bir psikiyatriste ve bir psikoloğa gitmemiz gerekiyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2020, 14:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER