Dikkat! Ev hanımlarında daha sık görülüyor

El bileğinde bulunan sinirlerin sıkışmasıyla oluşan Karpal Tünel Sendromu hakkında Özel Denizli Tekden Hastanesi Ortopedi doktorları uyarılarda bulundu. Karpal Tünel Sendromu’nun elini çok kullanan kişilerde, ağır işlerde çalışanlarda ve hamarat ev hanımlarında daha çok görüldüğünü belirten uzmanlar, hastalığın erken müdahale edilmezse kalıcı hasara yol açabildiğini vurguladı.

Dikkat! Ev hanımlarında daha sık görülüyor

Özel Denizli Tekden Hastanesi’nin Ortopedi ve Travmatoloji ekibi; Op. Dr. Necip Özateş, Op. Dr. Mustafa İsmet Tatar, Op. Dr. Hasan Metineren, ‘Karpal Tünel Sendromu’ hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Sendromun belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgilendirmede bulunan uzmanlar, hastalığın şiddetine göre tedavide farklı yöntemler uygulandığını belirtti. Tekdenli uzmanlar, şunları paylaştı: “Karpal Tünel Sendromu, el bileğinde bulunan ‘median sinir’ dediğimiz sinirin sıkışmasıyla olur. ‘Median Sinir’, ‘Karpal Tünel’ olarak da bilinen elin bileğin iç kısmında bulunur. Bu sinir elimizde sıkıştığı zaman uyarı gönderdiği birinci, ikinci ve üçüncü parmakta şiddetli uyuşma meydana gelir. Bu hastalıkta elin hareketi bozulmaz. Ama ilk üç parmakta ve yüzük parmağın yan kısmında hastalarda, uyuşma ve karıncalanma olur. Kilolu olan kişilerde, şeker hastalarında, elini çok fazla kullanan kişilerde, ağır işlerde çalışanlarda ve hamarat ev hanımlarında daha sık görülür.”

“ERKEN MÜDAHALE EDİLMEZSE KALICI HASARA YOL AÇABİLİR”

Sıkışmanın şiddetine göre tedavi uygulanması gerektiğini belirten Ortopedi doktorları, hastalığın belirtilerinin genelde hafif başlayarak tedavi edilmediği takdirde ilerlediğini söyledi. Uzmanlar; şunları kaydetti: “Karpal Tünel Sendromu’nun en sık görülen belirtisi, özellikle gece elde uyuşma ve karıncalanma hissidir. Hastalığın tanısını koyarken sinirin sıkışan kısmını ortaya alıp, iki uca elektrot koyup iletimin geçip geçmediğini ve yavaşlayıp yavaşlamadığını ‘EMG’ dediğimiz bir yöntemle ölçeriz. EMG dediğimiz yöntem bize hafif, orta ve ağır sıkışma şeklinde üç tane sonuç verir. Hafif sıkışma oluştuğu zaman başlangıçta el bilekliği, ilaç ve merhemlerle tedavi yaparız. Orta sıkışma oluştuğunda enjeksiyon, ağır sıkışmada ise genellikle kapalı ya da açık yöntemle ameliyat yaparız. Karpal Tünel Sendromu’nda günlük yaşamı zorlaştıracak ya da uyku düzenine müdahale edecek seviyede uyuşmalarda geciktirmeden mutlaka doktora başvurulmalıdır. Karpal Tünel Sendromu erken müdahale edilmezse ellerde kalıcı sinir ve kas hasarına ya da kaslarda hafif bir erimeye sebep olabilir.”

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2022, 16:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER