Dikkat! Kiloyu etkiliyor

Dünyadaki en önemli sağlık sorunlarının başında gelen obeziteyi sadece yanlış beslenme değil aynı zamanda kaygı ve ekonomik sorunların da tetiklediği belirtildi. Aydın'da diyetisyenlik yapan Yasemin Çelik, her geçen gün artan kaygı ve ekonomik sorunların kişilerde çeşitli hastalıkları da beraberinde getirdiğini belirtti.

Dikkat! Kiloyu etkiliyor

İnsanoğlunun yapısı ve duyguları gereği yaşadığı çevredeki olaylardan çok çabuk etkilendiğini ifade eden ve Aydın'da diyetisyenlik yapan Yasemin Çelik, bu kapsamda pandemiden sonra özellikle Aydın ve çevresinde yaşanan yangın ve devam eden kuraklığın insanların vücut dengesini de olumsuz etkilediğini kaydetti. Bu süreçte herkesin vücut dengesini korumasını tavsiye eden Çelik, "Günümüzde yaşadığımız doğal afetler, devam eden salgın, var olan kişisel-sosyal-ekonomik kaygıları daha da arttırdı. Bağışıklık sistemi ve beslenme ilişkisi-etkisi pandemide önemini nasıl belirginleştirdiyse aynı durumun anksiyete için de geçerli olduğu görülmektedir. Böyle dönemler, anksiyete (kaygı), korku, depresyon gibi rahatsızlıkları tetikleyip psikolojimizi bozmakta ve zarar vermektedir. Beslenmeyi sadece zayıflatıcı besinler yönünden değerlendirmeyi bir tarafa bırakıp daha çok vücudumuza hangi faydayı hangi faydalı besinler ile sağlayabilirim diye değerlendirmeliyiz" diye konuştu. Çelik,  özellikle Aydın ve Ege'de yaşayanların iklim, bitki örtüsü ve yetişen ürünler bakımından daha şanslı olduğunu belirterek sağlık için insanların önerilen ölçüde Aydın'ın milli ürünleri incir, zeytin ve zeytinyağını tüketmelerini önerdi.

“DİYET BESLENME MODELİDİR"

Sağlıklı beslenmenin, dengeli bir diyetle mümkün olduğunu belirten Çelik, “Maalesef ‘diyet’ denilince herkes aşırı kilodan kurtulmak olarak algılıyor. Oysa diyet doğumdan yaşamın sonuna kadar sürdürülmesi gerekli bir beslenme modelidir. Dengeli bir diyet vücudumuza gerekli besin gruplarından gerekli miktarda almakla sağlanır. Dengeli bir beslenme modeli, yeterli su alımı, zarar verenleri-özellikle işlenmiş besinleri tüketmemek, alkol ve kafeini sınırlandırmak sağlıklı kalmayı desteklediği gibi kaygıyı azaltmada da yardımcı olmaktadır" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER