Dikkat! Ölüm nedenleri arasında üçüncü

‘İnme’ ya da ‘felç’ olarak bilinen serebrovasküler hastalıklar hakkında açıklama yapan Özel Denizli Tekden Hastanesi Nöroloji hekimlerinden Uzm. Dr. Bülent Ünlü, serebrovasküler hastalıkların dünyadaki ölüm nedenleri arasında 3’üncü sırada yer aldığını, sakatlığa sebep olan hastalıklar arasında ilk sırada olduğunu ifade etti.

Dikkat! Ölüm nedenleri arasında üçüncü

Özel Denizli Tekden Hastanesi Nöroloji Doktoru ve Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Bülent Ünlü, ‘İnme’ ya da ‘felç’ olarak bilinen serebrovasküler hastalıkların belirtileri, nedenleri ile ilgili merak edilenleri anlattı. Serebrovasküler hastalıkların dünyadaki ölüm nedenleri arasında 3’üncü sırada yer aldığını ifade eden Uzm. Dr. Ünlü, sakatlığa sebep olan hastalıklar arasında ilk sırada olduğunu ifade etti. Felç meydana geldiği sırada beyin hücreleri ölmeye başladığını ve o bölgede geçici ya da kalıcı olarak fonksiyonların durduğunu belirten Uzm. Dr. Ünlü, “Felç geçiren hastada fonksiyonların durmasıyla güçsüzlük, vücudun bir tarafında uyuşma, görme bozuklukları, baş ağrısı, dengesizlik gibi belirtiler ortaya çıkar.”

“ERKEN MÜDAHALE TEDAVİ BAŞARI ORANINI ARTTIRMAKTA”

İnmenin, sıklıkla kanama ya da damar tıkanıklığı sonucunda meydana geldiğinden bahseden Uz. Dr. Ünlü, “Beyin dokusunun beslenmesini bozan her durumda felç meydana gelebilir. Vücudun bir tarafında uyuşukluk ve güçsüzlük, kolda ve bacakta güçsüzlük, konuşma ve anlamada güçlük, bayılma, kusma, görme problemleri, yürümede güçlük, baş ağrısı, dengesizlik gibi yaşanan rahatsızlıklar felcin belirtileri arasındadır. Bu belirtilerden birini yaşıyorsanız mutlaka uzmana başvurmakta fayda var. Çünkü felç, kalıcı sakatlıklara sebep olabileceğinden dolayı acil müdahale gerektiren sağlık problemidir. Geçici felç geçiren hastalar nasıl olsa geçer düşüncesiyle hastaneye başvurmakta gecikebiliyor. Bunun sonucunda da erken müdahale ile kurtarılma şansı yüksek olan hastalarda, zamanında müdahale edilmediği için daha ciddi sıkıntılar meydana gelebilmektedir. Erken müdahale hayat kurtarırken aynı zamanda tedavi başarı oranını da arttırmaktadır” dedi.

“GENÇLERDE DE GÖRÜLME OLASILIĞI YÜKSEK”

Felce neden olan risk faktörlerinden bahseden Uzm. Dr. Ünlü, “Hareketsiz yaşam tarzı, aşırı kilo, yanlış beslenme, yüksek tansiyon, diyabet gibi kronik rahatsızlıklar, kalp ritim bozukluğu ve yaş, felçte olası risk faktörleri arasındadır. Felç konusunda risk faktörlerini bilmek ve gerekli tedbirleri alarak zamanında yapılan müdahale, hayati önem taşıyor. Felç geçiren hastada felcin neden kaynaklandığına yönelik muayene ve tetkikler yaparak buna göre tedavi planı uygulanmaktadır. Felç geçiren hastalarda kolesterol, kan şekeri, tansiyon gibi kronik hastalıkların takibinin yapılarak gerekli tedavinin uygulanması felcin tekrarlamaması açısından son derece önemlidir. Felç genellikle ileri yaştaki hastalar için risk faktörü olsa da genç hastalar da görülme olasılığı mevcut” şeklinde bilgi verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER