“Diş ve diş eti hastalıkları rutin kontrollerle önlenebilir”

Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, 18-22 Kasım Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada; “Diş ve diş eti hastalıkları rutin kontrollerle önlenebilir, kontrol edebilir ve iyileştirilebilir” dedi.

“Diş ve diş eti hastalıkları rutin kontrollerle önlenebilir”

Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, 18-22 Kasım Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası nedeniyle yazını açıklamada bulundu. Ağız ve diş sağlığının genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olduğunu belirten Dr. Öztürk, Denizli’de yürütülen ağız ve diş sağlığı çalışmalarını da değerlendirdi. Sağlıklı bir yaşamın ağız ve diş sağlığıyla başladığını belirten Dr. Öztürk, ağız ve diş sağlığını bozan faktörlerin vücut sağlığını da etkilediğini söyledi. Dr. Öztürk; “Diş ve diş eti hastalıkları ülkemizde ve dünyada en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Ancak hayatı doğrudan tehdit etmediği için gereken önem verilmemektedir. Buna rağmen kalp- damar hastalıkları, büyüme geriliği, erken doğum, şeker hastalığı gibi birçok sağlık sorununun oluşmasına neden olduğu unutulmamalıdır. Ağız ve diş sağlığı problemlerini ortaya çıkmadan önce koruyucu önlemlerle engellenmesi gerekmektedir. Ülkemizde diş hekimine genellikle hastalığın ilerlediği dönemlerde gidilmektedir. Bu da dişte kalıcı hasara neden olmakta ve diş kaybına yol açmaktadır. Diş ve diş eti hastalıkları rutin kontrollerle önlenebilir, kontrol edebilir ve iyileştirilebilir” dedi.

“134 BİN 916 ÖĞRENCİYE EĞİTİM VERDİK”

Kamuda 125 diş hekimiyle dolgu, kanal tedavisi, protez işlemleri, dış taşı temizliği ve diş çekim işlemlerini gerçekleştirdiklerini anlatan Dr. Öztürk, koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetleri kapsamında da eğitimler vererek flor vernik uygulaması yaptıklarını söyledi. Dr. Öztürk, şöyle devam etti: “Denizli’de ‘Koruyucu Ağız Diş Sağlığı Programı’ kapsamında 1. sınıf öğrencilerine tarama, anasınıfı, 1, 2, 3 ve 4. sınıf öğrencilerine Ağız Diş Sağlığı farkındalık eğitimleri verilmekte ve flor vernik uygulaması gerçekleştirilmektedir. Flor vernik uygulaması ile erken yaşta diş çürüklerinin ve kalıcı diş kayıplarının önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca öğrencilerimize diş fırçası, diş macunu, broşür ve afişler dağıtılmaktadır. Bu bağlamda 2018-2019 eğitim öğretim yılında, 134 bin 916 öğrenciye eğitim verdik. 13 bin 605 öğrenciye diş taraması ve 55 bin 758 öğrenciye de flor vernik uygulaması gerçekleştirdik. Ayrıca 48 bin 24 adet fırça macun setini çocuklarımıza ücretsiz dağıttık. Bu hafta vesilesiyle diş sağlığının tekrar önemine dikkat çekiyor, koruyucu hekimlik açısından üzerine düşen sorumluluğun bilincinde olan ve bu konuda özveriyle çalışan tüm diş hekimlerimizin 18-24 Kasım Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası ve 22 Kasım Diş Hekimleri Gününü kutluyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER