DIŞKI TUTAMAMA SORUNUNA PİL TEDAVİSİ UYGULAMASI

Hayatını olumsuz etkileyen ‘dışkı tutamama’ rahatsızlığıyla Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi’ne başvuran 53 yaşındaki Kaniye Küsek, PAÜ Hastanesi Algoloji (Ağrı) Kliniği’nden Prof. Dr. Ercan Lütfi Gürses tarafından uygulanan pil tedavisi ile sağlığına kavuştu.

Denizli’de yaşayan 53 yaşındaki Kaniye Küsek, yaşamını olumsuz etkileyen dışkı tutama şikayetiyle Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi’ne başvurdu. Küsek’e, PAÜ Hastanesi Algoloji (Ağrı) Kliniği’nden Prof. Dr. Ercan Lütfi Gürses tarafından pil tedavisi uygulandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Gürses, kısa sürede sağlığına kavuşan Küsek hakkında şunları söyledi: “Travma sonrası gelişen omurga hasarına bağlı dışkı tutamama yakınması başlayan 53 yaşındaki hastamız bugüne kadar uygulanan tedavi yöntemlerinden yarar görmemişti. Algoloji Kliniğimize başvurusunun ardından yaptığımız incelemeler sonrasında, hastamıza sakral sinir stimülasyonu (pil tedavisi) uygulamaya karar verdik. Tedavinin ilk aşamasını oluşturan test döneminde hastamızın yakınması tamamen ortadan kalktı. Bunun üzerine hastamıza kalıcı pil yerleştirdik. Pil tedavisi ardından eski hayat konforuna ulaşan hastamız, şimdi daha sağlıklı ve mutlu.”

“HASTALARIN BİR KISMINDA İDRAR KAÇIRMA DA EŞLİK EDEBİLİR”
Dışkı tutamama rahatsızlığı hakkında da açıklama yapan Prof. Dr. Gürses, “Fekal inkontinanas, barsak fonksiyon bozukluğu sonucu ortaya çıkan dışkılama hissinin olmaması, hissettiği halde dışkısını tutamama veya sürekli kabızlık durumudur. Kişinin sosyal yaşamını son derece olumsuz etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Hastaların bir kısmında idrar kaçırma da eşlik edebilir. Nedenleri arasında; yapısal anatomik bozukluklar, sinir sistemi hastalıkları, omurilik hastalıkları ve tümörleri, şeker hastalığı, trafik kazası-düşme gibi travmalar sonrası kırıklar, omurga ve omurilik hastalıklarının cerrahi tedavileri, polinöropatiler, kas hastalıkları, multiple skleroz sayılabilir. Tedavide; destek ve beslenmenin düzenlenmesi, ilaçlar, biofeedback tedavileri, fizik tedavi ve farklı ameliyat yöntemleri uygulanabilir. Ancak uygulanan tüm tedavi yöntemlerine rağmen hasta, bu sorunla yaşamak zorunda da kalabilmektedir. Sakral sinir stimülasyonu, sakral sinirlerin elektriksel olarak uyarılması esasına dayanan bir tedavi yöntemidir. Pelvis bölgesinde bulunan organ ve kaslar dışkı ve idrar kontrolünü sağlar. Sakral sinirler; pelvis kasları, mesane, idrar yolları, kalın bağırsaklar, kalın bağırsakların son kısmı ve anüs kaslarının fonksiyonlarından sorumludur. Sakral sinir stimülasyonu, bu hastalarda son derece başarılı ve etkili bir tedavi yöntemidir. Tedavi, iki aşamada gerçekleştirilir. İlk aşama test sürecidir. Bu aşamada hastanın yakınmalarında yüzde 50’den fazla düzelme sağlandığı görülürse, ikinci aşamada kalıcı pil yerleştirilerek tedavi tamamlanmaktadır. Dışkı ve idrar kaçırma tedavisinde çığır açan bu modern tedavi yönteminin Algoloji kliniğimizde uygulanmasından ve hastalarımızın eski konforuna kavuşmalarından dolayı çok mutluyuz” dedi. Hastanenin yeni tedavi yöntemlerine her zaman açık olduklarını belirten Başhekim Prof. Dr. İbrahim Türkçüer, “bu yöntem ile hastalarımıza daha iyi hizmet vermeye devam edeceğiz” dedi.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2018, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER