Dr. Çelik, gebelik öncesi merak edilenleri anlattı

Denizli'nin önemli Kadın Doğum Uzmanlarından Op. Dr. Zerrin Çelik, gebelik öncesi planlamadan, beslenmeye, yapılması gereken testlere kadar birçok konuya dair merak edilenler hakkında bilgiler paylaştı.

Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Zerrin Çelik, birçok anne adayının merak ettiği soruları yanıtladı.  ‘Gebelik kararı alırken nelere dikkat edilmeli?’ sorusunu yanıt veren Op. Dr. Çelik,  “Gebelik kararı alırken, öncelikle çiftin anne baba olmaya hazır olması gerekiyor. Gerçekten anne baba olmanın sorumluluğuna hazırsanız bu ciddi kararı hayata geçirin. Sonrasında gebe kalmadan önce ne gibi muayeneler ve testler yapılmalı? Anne adayının gebe kalmadan önce mutlaka jinekolojik muayene olması gerekir. Smear testinin yani rahim ağzı kanser testinin yapılması, anne adayının genel sağlık değerlendirilmesinin yapılması önemlidir. Olası bir durumda gebelik öncesi tedavi edilmesi yapılacak işlemlerden” diye konuştu.

Gebelik öncesi beslenme

Gebelik öncesi beslenmeyle ilgili olarak konuşan Dr. Çelik, “Gerek gebelik öncesi gerekse gebelikte beslenme her sağlıklı bireyin dengeli ve düzenli beslenmesi nasılsa bu süreçlerde de beslenme aynıdır. Ekstra hamileliklerde annenin 300 kalori daha fazla alması ve besinler yeterince alınamıyorsa omega3 desteği alınması gerekir. Hamilelik öncesinde folik asit kullanımı da bilinen yaygın kullanımlardandır” dedi.

“Sağlık Bakanlığı’nın gebeler üzerinde yürüttüğü aşı programı var”

Gebelik öncesi yapılması gereken testlerden de bahseden Dr. Çelik, “Özelikle kızamıkçık hastalığı geçmişte geçirilmemiş ve hamilelik sırasında geçirilirse sakatlık yapıcı etkisi yüksek olan enfeksiyondur. Mutlaka hamilelik öncesi testler yapılıp geçirilmediyse aşısının yapılması gerekir.  Tercihen gebelikten 6 ay önce yapılır. Bunun dışında ülkemiz adına mutlaka yapılması gerekir dediğim bir aşı yok. Gebelikte canlı virüs aşısı olmadığı müddetçe aşılar yapılabilir. Ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye’de gebeler üzerinde yürüttüğü bir aşı programı var. Tetanoz aşısı bunu da zaten gebelik takibi sırasında her kadına doktoru hatırlatacaktır” diye konuştu.

Gebelik için en uygun zamanlar nasıl belirlenir?

Dr. Çelik, “Düzenli adet gören kadınlarda adet kanamasın olduğu günden itibaren saydığımızda 11. Ve 16. günleri arası gebelik şansının en yüksek olduğu zamandır. Bu günlerde gün aşırı cinsel ilişki gebeliği artırıcı önerilen tavsiyedir. 18 yaşın altı ve 35 yaşın üstü bizler için riskli gebelik yaş grubudur. Bu yaş grubundaki anne adayları mutlaka bir doktor kontrolünde olmalıdır. Kronik rahatsızlığı olan geçirilmiş kalıtsal hastalıkları olan anne adayları, mutlaka gebelik öncesinde bir hekimle görüşmelidir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2020, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER