Ege’de en az antibiyotiği Denizli kullandı

Sağlık Bakanlığı Akılcı İlaç Kullanımı Daire Başkanlığı tarafından açıklanan Antibiyotik Yazılan Protokol oranı; Denizli’de yüzde 19,58 olarak açıklandı. Denizli’deki bu oran, Türkiye ortalamasının altında ve Ege Bölgesi’ndeki iller arasında en düşük oran oldu.

Ege’de en az antibiyotiği Denizli kullandı

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ‘Akılcı İlaç Kullanımı’ ve ‘Akılcı Antibiyotik Kullanımı konusunda yürütülen çalışmalar sonucunda Denizli’de Aile Hekimleri tarafından yazılan Antibiyotik Protokol oranı, yüzde 19.58’le Ege Bölgesi’ndeki en düşük il olarak belirlendi.

Sağlık Bakanlığı ‘Akılcı İlaç Kullanımı 2018 - 2022 Ulusal Eylem Planı’ kapsamında bilinçli ilaç kullanımı konusunda yürütülen çalışmalara Denizli olarak büyük destek verdiklerini aktaran İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk; “2018 yılında Denizli Akılcı İlaç Kullanımı İl Koordinatörlüğü olarak birinci basamak sağlık kuruluşları olan Aile Hekimlerimize başta olmak üzere tüm devlet hastanelerinde çalışan hekim, diş hekimi, eczacı, hemşire ve tüm sağlık personellerine düzenli aralıklarla eğitimler verildi. Denizli halkına yönelik olarak da tüm devlet hastanelerinde Akılcı İlaç Kullanımı stantları açıldı. Öte yandan Denizli’deki alışveriş merkezlerinde Akılcı İlaç Kullanımı ve Akılcı Antibiyotik Kullanımı ile ilgili stantlar açarak halkımıza bilgilendirme yaptık. Stantlarımızda özellikle çocuklara yönelik bilgilendirme balonları, boyama kitabı ve kalemi, ailelere ise farkındalık oluşturmak üzere bilgilendirme broşürleri dağıtıldı” diye konuştu.

Denizli’de yürütülen çalışmalar sonucunda Aile Hekimliği tarafından yazılan Antibiyotik Protokol oranının yüzde 24,55 olan Türkiye ortalamasının altında olduğunu belirten Öztürk; “Sağlık Bakanlığı Akılcı İlaç Kullanımı Daire Başkanlığı tarafından açıklanan Antibiyotik Yazılan Protokol oranı ilimizde yüzde 19,58 olarak Türkiye ortalamasının çok altında kaydedilmiştir. Bu oran aynı zamanda Ege Bölgesi’ndeki en düşük orandır. Bir yıl boyunca sahada aktif olarak çalışarak Akılcı Antibiyotik Kullanımını anlatan sağlık çalışanı arkadaşlarıma canı gönülden kutluyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER