Erkeklerin kabusu olmaktan çıkıyor! Ne zaman doktora başvurmalı?

Prostat hastalıklarının erkeklerde en sık görülen hastalıklar arasında olduğunu belirten Denizli Odak Hastanesi Başhekimi ve Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Zafer Sınık, erkeklerin 50 yaşından itibaren yılda 1 kez prostat kontrolü yaptırması gerektiğini söyledi.  Prof. Dr. Sınık, modern teknoloji ile birlikte prostat ameliyatlarının daha etkin ve güvenli hale geldiğini kaydetti.

Erkeklerin kabusu olmaktan çıkıyor! Ne zaman doktora başvurmalı?

Denizli Odak Hastanesi Başhekimi ve Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Zafer Sınık, prostat hastalığı ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgi verdi.  Prostat büyümesinin erkeklerin yaşam kalitesini düşüren önemli bir rahatsızlık olduğunu kaydeden Prof. Dr. Sınık, prostat kanserinin de en çok görülen kanserler arasında olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Sınık, erkeklerin hiçbir şikayeti olmasa dahi 50 yaşından itibaren yılda bir kez prostat kontrolü yaptırması gerektiğini söyledi. Lazerle prostat cerrahisi yöntemi HoLEP ile artık prostat ameliyatlarının daha etkin ve güvenli hale geldiğini ve komplikasyon riskinin azaldığını kaydeden Prof. Dr. Sınık,  bu ameliyatla prostatın tekrarlama durumunun çok azaldığını ve hastanın 2 günde sonda çıkarılarak taburcu edildiğini söyledi.

PROSTAT NEDİR?

Prof. Dr. Sınık, şu bilgileri verdi: “Prostat mesanenin çıkışında bulunan bir yardımcı üreme bezidir. Meniye katkıda bulunan, sperm hareketinin daha iyi olmasını sağlayan bir bez.  Anne karnındayken oluşuyor, ergenlikte büyüyüp normal boyutunu alıyor (15-20 gram), sonra büyümesi duruyor. Ancak yaşlanma ile birlikte ve erkeklik hormonunun etkisiyle, tam sebebi bilinmeyen şekilde yeniden büyümeye başlıyor. Büyüdüğünde 200 grama kadar çıkabiliyor. Büyüklüğünden bağımsız olarak da sıkıntı yaratabiliyor.”

PROSTAT BÜYÜMESİ NE GİBİ SORUNLARA YOL AÇIYOR?

Prostat büyümesine ilişkin konuşan Prof. Dr. Sınık, “Prostat büyüdüğü zaman; tam mesanenin çıkış noktasında olduğu için ve içindeki idrar tutmayı sağlayan kaslardan dolayı kasılarak ya da prostatın büyümesi sonucu direnç oluşturarak rahat idrar yapmayı engelliyor. Sonuç olarak; idrar yaparken zorlanma, kesik kesik idrar yapma, tam boşaltamama sorunu ortaya çıkıyor. Eğer büyüyen prostat mesaneye etki ederse; sık idrara gitme, sıkışma hissi, kaçıracakmış gibi olma, gece sık idrara kalkma gibi problemler görülüyor” dedi.

NE ZAMANA DOKTORA BAŞVURMALI?

Toplumda doğru olarak bilinen bir takım yanlışların olduğunu belirten Prof. Dr. Sınık, “Toplumda ‘idrar yapmayla ilgili şikayetim yok, öyleyse doktora gitmeme gerek yok’ gibi bir algı var.  Bu yanlış. Çünkü kötü huylu tümör kabukta oluştuğu için, idrar yoluna baskı yapmadığından belirti vermiyor ve sinsi bir şekilde ilerliyor.  Belirti verene kadar dışa yayılabiliyor ve tedavi aşamasını geçebiliyor. İdrar yapmayla ilgili şikayetinizin olmaması prostatınızda kötü huylu bit tümör olmadığını göstermez.  Bu  nedenle 50 yaşını geçen erkeklerin, hiçbir şikayeti olmasa da yılda bir kez prostat kontrolüne gitmesi gerekiyor.  Genetik faktörler de söz konusu olduğu için, babasında prostat kanseri görülen bireylerin ise 40 yaşından itibaren takip edilmesi gerekiyor” diye konuştu.

PROSTAT BÜYÜMESİ NASIL TEŞHİS EDİLİYOR?

Prostat büyümesine ilişkin de konuşan Prof. Dr. Sınık, şunları aktardı: “Önce gelen hastayı dinliyor, sonra muayene ediyoruz. Daha sonra enfeksiyon olup olmadığına bakmak ve böbreklerde bir bozulma olup olmadığını öğrenmek için idrar tahlili ve üre değerlerini istiyoruz.  Ardından PSA değerlerini istiyoruz. PSA;  prostat tarafından salgılanan bir değer. Kötü huylu tümörü olan prostatlarda yüksek çıkabiliyor. Ancak iyi huylu prostatlarda da yüksek çıkabileceği için tam güvenli sonuç vermiyor.  Sonra ultrasonla prostatın büyüklüğüne bakıyoruz. Son olarak da idrar boşaltım hızını ölçüyoruz.  Muayene, tahlil ve görüntüleme sonunda, tüm bulguları değerlendirerek;  tedaviyi gerektiren bir durum var mı? Varsa ilaçla mı tedavi edilecek? Cerrahi operasyon gerekiyor mu?  Karar veriyoruz.”

İLAÇLA TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜ?

Prostat tedavisine ilişkin de açıklama yapan Prof. Dr. Sınık, “Küçük prostatlarda, kasılmaya bağlı bir sıkıntı varsa orayı gevşetecek ilaçlar veriyoruz. Ama prostat çok büyümüşse, ameliyatlık noktaya gelmemişse, prostatı da küçültecek ikinci bir ilaç grubunu da devreye sokuyoruz. İlaç tedavisi ile hastanın şikayetleri azalabiliyor veya ortadan kalkabiliyor. Prostat da bir miktar küçültülebiliyor” şeklinde ifade etti.

PROSTAT AMELİYATI HANGİ DURUMLARDA YAPILIYOR?

Hangi durumlarda prostat ameliyatı yapıldığına ilişkin de açıklama yapan Prof. Dr. Sınık, şunları söyledi “Prostat büyüdüğünde ve sorunlara yol açtığında, eğer ilaçla tedavi edilemeyecek noktaya geldiyse ameliyatla çıkarılması gerekiyor.  İlaca rağmen hastanın şikayetleri düzelmiyorsa. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları varsa. (Hasta zor idrar yaptığından, içerde kalan idrar enfeksiyona yol açıyor.) Üre değeri yüksekse. (Böbreklere idrar kaçarsa, böbrekleri şişirip üre değerini yükseltebilir.) Prostat büyümesine bağlı idrarda tekrarlayan kanamalar olursa. Prostat büyümesi idrar torbasında taş oluşumuna sebep olduysa. Biyopsiyle kötü huylu tümör tespit edilmişse.”

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER