'ERKEKLERİN YÜZDE 10'U, KADINLARINSA YÜZDE 25'İ DEPRESYONA GİRİYOR'

 'ERKEKLERİN YÜZDE 10'U, KADINLARINSA YÜZDE 25'İ DEPRESYONA GİRİYOR'

Psikiyatri Uzmanı Dr. Taner Değirmenci depresyon nedenleri ve görülme oranları hakkında açıklamalarda bulundu. Uzm. Dr. Değirmenci; “Toplumda depresyonun görülme oranı erkeklerde yüzde 10 iken kadınlarda yüzde 25 civarında” dedi.

Günümüzün başlıca sağlık sorunlarından biri de; depresyon. Biyolojik, genetik ve psikososyal etmenler depresyona yol açıyor. Toplumun her yaş grubunda görülebilen depresyona ise son yıllarda gençlerde sıkça rastlanabiliyor. Psikiyatri Uzmanı Dr. Taner Değirmenci konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Uzm. Dr. Değirmenci; “Depresyon ‘çökkünlük’ anlamına geliyor. Depresyonu üzüntüden ayırt etmek gerekir. Bazen hepimizin dibe vurduğu, üzüldüğü anlar olur. Depresyon 2-3 hafta süren bir durumdur.  İsteksizlik, keyifsizlik, hayattan zevk alamama, hiçbir eylemde bulunmama gibi belirtilerle yolu açan karar vermeyi etkileyen, beyinde işlevsel bozukluklara yol açabilen, hem kişiyi hem de toplumu etkileyen ciddi bir ruh sağlığı sorunudur. Depresyonun sebepleri her kişi için birçok faktörden oluşur ve bu faktörler stres etkenleri, hamilelik ve kronik hastalıklar gibi durumları içerebilir” dedi.

“KADINLAR DEPRESYONA GİRME KONUSUNDA RİSK ALTINDA”

Depresyonun toplumun her kesiminde görülebileceğini ancak kadınların depresyona girme olasılığının daha fazla olduğunu belirten Uzm. Dr. Değirmenci; “Son zamanlarda depresyon oranlarında bir artış yok.  Sadece farkındalık arttı. Depresyon artık fark edilebiliyor. Hekimler tarafından tanınabilir hale geldi ve tanı konmaya başladı. Depresyon kendi akışına bırakıldığında iyileşiyor. Ancak bu çok uzun bir zaman alıyor. Hastaların yarısı bu şekilde iyileşebiliyor. Tedavi uygulandığında ise 15 günlük bir zaman diliminde ise iyileşme sağlanabiliyor. Denizli bazında da depresyon açısından bir artış yok. Toplumda depresyonun görülme oranı erkeklerde yüzde 10 iken kadınlarda yüzde 25 civarında. Depresyondan toplumun her kesimi etkilenebiliyor. Yani çocuk, genç, yetişkin ve yaşlılarda görülebiliyor. Kadınlar bu anlamda biraz daha fazla risk altında” diye konuştu.

“PROFESYONEL YARDIM ALIN”

Depresyonun fark edilmesinin ardından profesyonel bir yardım alınması gerektiğini belirten Uzm. Dr. Değirmenci, şunları aktardı: “Çocuklarda ve gençlerde görülen depresyonda ailelere büyük görev düşüyor. Gençlerde daha çok ergenlik döneminde yaşanan çatışmalar depresyon oluşumunu etkileyebiliyor.  Çocuklarda ise travmatik olaylar depresyonu tetikleyebiliyor. Aileler çocuklarının hal ve hareketlerindeki değişikliklere dikkat etmeliler. Çocuğun içe kapanması, isteksiz olması, sosyalliğinin azalması, severek yaptığı faaliyetlere olan ilgisinin azalması, karar vermede güçlük yaşaması gibi durumlarla karşılaştıkların destek almayı düşünmeliler.”

“MADDE KULLANIMI DEPRESYONU TETİKLİYOR”

Uzm. Dr. Değirmenci, madde kullanımının depresyonu tetiklediğini vurguladı ve sözlerine şöyle devam etti: “Son zamanlarda gençlerde görülen depresyonu tetikleyen sebeplerden biri de madde kullanımı. Bu anlamda da ön belirtilere karşı ailelerin uyanık olması gerekiyor. Aileler böyle bir durumu fark ettikten sonra uzman kişilerden destek almalılar.” 

PINAR ÇANKAYA- DOĞAN AKŞİT

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER