Erken yaşta fark edilirse başarı oranı yüksek

Özel Denizli Tekden Hastanesi’nde hasta kabulüne başlayan Op. Dr. Mustafa İsmet Tatar, diz kireçlenmesine ilişkin açıklamalarda bulunarak, diz kireçlenmesinin erken yaşta fark edilirse tedavide başarı oranı arttığını ifade etti.

Erken yaşta fark edilirse başarı oranı yüksek

Özel Denizli Tekden Hastanesi, Op. Dr. Mustafa İsmet Tatar’ın hasta kabulüne başlamasıyla Ortopedi Kliniği’ni daha da güçlendirdi. Op. Dr. Necip Özateş, Op. Dr. Hasan Metineren ve Op. Dr. Mustafa İsmet Tatar’ın hizmet verdiği Özel Denizli Tekden Hastanesi Ortopedi Merkezi’nde; el miçrocerrahisinden doğumsal kalça çıkıklığına kadar pek çok hastalığın tedavisi yapılıyor. Op. Dr. Mustafa İsmet Tatar, erken yaşta fark edilirse tedavide başarı oranı artan diz kireçlenmesi hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Diz kireçlenmesinin; dizdeki kıkırdağın herhangi bir sebepten dolayı harabiyetiyle oluştuğunu ifade eden Op. Dr. Tatar, şunları kaydetti: “Diz kireçlenmesi, herhangi bir sebepten dolayı kıkırdağın harabiyetiyle meydana gelir. Diz kireçlenmesinin genetik, fiziksel aşınma, obezite gibi belli sebepleri vardır. ‘Genetik’ değimiz, ailede kıkırdak yapısının zayıf olması, romatizmal hastalıklar, hareketsiz yaşam tarzı ve dizin aşırı kullanımı yani çok fazla çömelme-kalkma içeren işler diz kireçlenmesinin olası sebepleri arasındadır. Diz kireçlenmesinin belirtilerinden bahsedecek olursak, genellikle dizin arka tarafına daha fazla vuran ağrı, çömelme-kalkma, merdiven çıkma gibi işlerde zorlanma olabilmektedir. Kireçlenme ilerledikçe hastaların yürümesinde bozukluklar meydana gelebilmektedir. Bunlar diz kireçlenmesinin sebepleri arasındadır” şeklinde bilgi verdi.

“OBEZİTE HASTALARINDA RİSK YÜKSEKTİR”

Genç yaşta da diz kireçlenmesinin olabileceğinin bilgisini veren Op. Dr. Tatar, “Genç yaşta diz kireçlenmesi olur mu sorusu sıklıkla karşılaştığımız sorulardan biridir. Genç yaşta diz kireçlenmesi meydana gelebilmektedir. Özellikle fazla kilosu olan obezite hastalarında diz kireçlenmesi erken yaşta başlayabilir. Genetik geçişli olabilmesi itibariyle, anne ve babada dizlerde kıkırdak zayıflığı varsa erken yaşta diz kireçlenmesi olma olasılığı yüksektir.  Bu kişilerin hastalığın ilerlememesi açısından kontrollerini aksatmamasında fayda vardır. Diz kireçlenmesinde hastanın yaşına ve kireçlenmenin derecesine göre değişen tedavi modelleri uygulamaktayız. Diz kireçlenmesi ilerleyici bir hastalıktır. Bu nedenle erken yakalanırsa ilerlemesi durdurulabilmekte, kıkırdaklar korunabilmekte ve tedavide başarıya gidilebilmektedir. Bu tedavi modellerinden bahsetmek gerekirse en basit yöntemle hastalarımıza kilo vermeyi ve egzersiz önermekteyiz. Ağrı kesici ilaçlar, jeller, dize uygulanan sıvı iğneleri, kök hücre tedavileri, ‘diz protezi’ dediğimiz büyük cerrahilere kadar değişen tedavi yöntemleri mevcuttur. Son aşamaya gelmiş diz kireçlenmesinde çözüm artık cerrahi tedavidir. Cerrahi tedaviler günümüzde oldukça başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir. Diz kireçlenmesi ameliyatı sonrasında tekrarlama riskinden bahsedecek olursak, ameliyatta eklemden bir parça kemikle beraber kıkırdaklar tamamen çıkarılarak yerine aynı görevi görecek özel alaşımlardan oluşturulan diz protezleri konulur. Kıkırdaklar tamamen çıkartıldığı için tekrar bir kireçlenme söz konusu olmaz” şeklinde bilgi verdi.

“ERKEN YAŞTA FARK EDİLİRSE TEDAVİDE BAŞARI ORANI YÜKSEK”

Son olarak diz kireçlenmesi olan kişilerin dikkat etmesi gerekenlere de değinen Op. Dr. Tatar, “Diz kireçlenmesi olan hastaların mutlaka hekim kontrolünde olmaları gerekir. Çünkü diz kireçlenmesi erken yaşta ve erken evrede yakalandığında basit bir ilaçla, merhemle veya basit bir egzersizle tedavi edilebilmektedir. Fakat ilerlemiş bir diz kireçlenmesi için büyük bir ameliyat gerekebilir. Bu nedenle ne kadar erken yaşta ve erken evrede diz kireçlenmesi tedavisine başlanırsa tedavide o kadar başarılı olunacaktır. Diz kireçlenmesi olan genç hastalarımızın kesinlikle kilo almaması, mümkünse kilosunu azaltması ve dizini kıvırması gereken işlerden uzak durmasını tavsiye ederim” dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2021, 14:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER