“Eşit olmayan bir dünyada ruh sağlığı”

Özel Denizli Tekden Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları (Psikiyatrist/Psikoterapist) Doktoru Uz. Dr. Gülnur Şen ile Aile Terapisti ve Psikolog Makbule Tutak Altuntop, bu yıl ‘Eşit olmayan bir dünyada ruh sağlığı’ temasıyla kutlanan 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü dolayısıyla bilgilendirmelerde bulundu.

“Eşit olmayan bir dünyada ruh sağlığı”

Dünya Ruh Sağlığı Merkezi’nin girişimiyle 1992 yılından beri 10 Ekim günü, ‘Dünya Ruh Sağlığı Günü’ olarak kutlanıyor. Her yıl farklı temalarla kutlanan Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün amacı; ruh sağlığının önemine dikkat çekerek, toplumu bu konuda bilinçlendirmek. Her yıl farklı temalarla dikkat çeken Ruh Sağlığı Günü’nde bu yılki tema; ‘Eşit olmayan bir dünyada ruh sağlığı’ olarak belirlendi.

“Eşitsizlik, ruh sağlığı hizmetlerine erişimini de etkilemekte”

Özel Denizli Tekden Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları (Psikiyatrist/Psikoterapist) Doktoru Uz. Dr. Gülnur Şen, “Bildiğiniz üzere her yıl 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü olarak kutlanmaktadır. Bu yıl Ruh Sağlığı Günü teması; ‘Eşitlik olmayan dünyada Ruh sağlığı’ olarak belirlenmiştir. Eşitsizlik, ruhsal problemlerin ortaya çıkmasında, şiddetlenmesinde ve yinelenmesinde önemli bir faktördür. Ayrıca eşitsizlik, ruh sağlığı hizmetlerine erişimini de etkilemektedir. Kadınlar, LGBT’li bireyler, yoksullar, cezaevindekiler, göçmenler ve mülteciler gibi azınlıkların ruh sağlığı hizmetlerine ulaşımından etkilendiği gibi pandemi de ruh sağlığı hizmetlerine erişimi oldukça etkilemiştir. Ayrıca etiketleme da ruh sağlığı hizmetlerine başvurma sürecini etkilemiştir” şeklinde bilgi verdi.

“Ruh sağlığı hizmetlerine başvurmaktan çekinmeyiniz”

Uz. Dr. Şen, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü dolayısıyla verdiği mesajda; “Bu bilgiler ışığında ihtiyaç duyduğunuz ruh sağlığı hizmetlerine başvurmaktan çekinmeyiniz. 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Gününüz kutlu olsun” dedi.

“Etiketleme ciddi bir iletişim problemidir”

Aile Terapisti ve Psikolog Makbule Tutak Altuntop, “Dünya nüfusunda neredeyse 450 milyon birey ruh sağlığında yaşadığı sorunlar sebebiyle işlevsel kayıp vermektedir. Kovid-19 döneminde, eve kapanmalar, alınan tedbirlerle beraber artan anksiyete, depresyon, stres ve diğer birçok ruhsal sağlık sorununun arttığı gözlenmiştir. Pandemi döneminde yaşanan bu sıkıntılar ruh sağlığına ihtiyacın olduğunu bizlere göstermiştir. Psikiyatri rahatsızlığı olanların, Kovid hastalığına yakalanma riskleri daha da artmış ve kendilerini daha stresli, endişeli hissetmesine sebep olmuştur. Bizim toplumumuzda damgalama birçok yerde görülmektedir. Ruh sağlığı bölümüne gelenlere ‘Deli, şizofren, dengesiz ilaç kullanıyormuş’ gibi söylemlerle kişiler etiketlenmektedir. Ruh sağlığı danışanları etiketlemelerden çok fazla etkilenen, endişe duyan danışanlardır. Bu etiketlemelerden dolayı çekinirler ve tedavi için başvurmayı ertelerler. Etiketleme ciddi bir iletişim problemidir. Özellikle kırsal alanlarda birbirine yakın yaşayan insanların olduğu bölgelerde bu tür etiketlemelerle daha sık karşılaşmaktayız. Kişinin iyi yönlerini görmezden gelip içe kapanmasına, kendisini izole etmesine, sosyal, psikolojik ve ekonomik birçok sorunları doğurmasına sebebiyet verebilmektedir” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER