Geçirgen bağırsak sendromuyla ilgili bilinmeyenler

Denizli Özel Cerrahi Hastanesi, İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı Dr. Dündar Güngör, ‘Sefirin Kızı’ dizisinin başrol oyuncularından Neslihan Atagül’ün geçirgen bağırsak sendromu nedeniyle diziden ayrılması ile gündeme gelen hastalık hakkında önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Geçirgen bağırsak sendromuyla ilgili bilinmeyenler

‘Sefirin Kızı’ dizisinde ‘Nare’ karakteriyle başrolde oynayan Neslihan Atagül’ün ‘geçirgen bağırsak sendromu’ hastalığına yakalanmasıyla sosyal medya gündemine oturan hastalık hakkında Denizli Özel Cerrahi Hastanesi, İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Dündar Güngör, önemli bilgilendirmelerde bulundu. Dr. Güngör, “Normalde bağırsaklar tek kat hücreden oluşan ve bağırsaklarda sindirilmiş gıdaların vücuda girmesini sağlayan bir süzgeç gibidir. Bu süzgeç bağırsaktaki toksinlerin, parazitlerin ve zararlı maddelerin vücuda girmesini engeller. Bu görevi yaparken hücrelerin arasındaki deliklerden yararlanır. Bu delikler çok küçüktür ve sadece sindirilmiş gıdaların geçmesine izin verir. Diğer zararlı maddeleri örneğin bakteri, mantar, toksin gibi parçaları geçirmez. Çeşitli sebeplerle bu tek katlı hücre tabakasının bütünlüğü bozulursa aradaki deliklerin (porların) büyüklükleri artar ve diğer zararlı maddelerin vücuda girmesine ve vücutta çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olur. Bu maddeler bağışıklık sistemini uyarır bu da inflamasyon ve kronik hastalıkların oluşmasını tetikler” dedi.

“AŞIRI C VİTAMİNİ VE DEMİR ALIMI DA BAĞIRSAK GEÇİRGENLİĞİNİ ARTTIRIR"

Geçirgen bağırsak sendromunun nedenlerinin neler olduğunu belirten Dr. Güngör, “Diyetlerde az lifli besinler ile beslenme, aşırı alkol tüketimi, aşırı yağlı beslenme, antibiyotikler (Yoğun antibiyotik kullanımı), tarım ilaçlarıyla temas etmiş gıdalar ile beslenme, kişinin alerjisi olduğu besinler ile beslenme bunlar Laktoz, gluten, bazen domates, biber ve patlıcan olabilir. Mide ilaçları, yoğun ağrı kesici kullanımı, enfeksiyonlar, parazitler, stres ( Vücuttaki kortizol seviyesini arttırır, bu durumda bağışıklık sistemini baskılar), magnezyum, çinko, A vitamini ve D3 vitamini eksiklikleri ile aşırı C vitamini ve demir alımı da bağırsak geçirgenliğini arttırır” diye konuştu.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Geçirgen bağırsak sendromunun hangi hastalıklara neden olabileceğini ve tedavi yöntemlerini anlatan Uzm. Dr. Güngör, “Kronik kabızlık, birçok besine karşı alerji gelişmesi, karaciğer yağlanması, insülin direnci oluşması, otoimmüm hastalıkları ( Haşimato tiroiditi, sedef hastalığı), obezite ya da aşırı zayıflık, psikiyatrik hastalıklar, depresyon, anksiyete ve kronik yorgunluk gibi hastalıklara neden olabilir. Sendromun tedavi yöntemleri ise, lif yönünden zengin gıdalarla beslenme, az yağlı, glutensiz, domatessiz, bibersiz, çileksiz, üzümsüz beslenme, stresten uzak durmak, egzersiz yapmak, ozon tedavisi, mide ilacı, antibiyotik, ağrı kesicileri az kullanmak, vitamin D3, B12 vitamini, A vitamini, çinko, magnezyum almak, prebiyotik ve probiyotik takviyesi yararlı olabilir. Zerdeçal, zencefil, meyan kökü, papatya alımı da faydası açısından değerlidir. Az karbonhidratlı, az proteinli beslenerek bağırsakları dinlendirmek çok önemlidir. Geçirgen bağırsak sendromu bulunan hastaların tüm bu saydığım tedavi önerilerini mutlaka bir dahiliye (İç Hastalıkları) uzmanına muayene olduktan sonra kullanmasını öneririm” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2021, 15:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER