“GEÇMEYEN ÖKSÜRÜĞÜ İHMAL ETMEYİN”

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi (PAÜ) Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Göksel Altınışık Ergur, soğuk havalarda geçmeyen öksürüğün iki günden fazla ihmal edilmesinin erken tanı için geç olabileceğini bildirdi.

“GEÇMEYEN ÖKSÜRÜĞÜ İHMAL ETMEYİN”

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi (PAÜ) Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Göksel Altınışık Ergur, havaların bir soğuk bir sıcak olmasının ardından hastalıkların da artmaya başladığını söyledi. Daha önceden öksürük öyküsü olanlarda artış başladığını ve hiç akciğer hastalığı olmayanların da enfeksiyon şikayetiyle hastanelere başvurduğunu ifade eden Prof. Dr. Ergur, soğuk havaların astımlı hastalar için atağa geçebilecek dönemler olduğunu dile getirdi. Hastanın uygun tedavileri almasına rağmen öksürüğün geçmediğinde mutlaka daha ileri incelemelerin yapılması gerektiğine dikkati çeken Prof. Dr. Ergur,  “Bazen bir ilaçla tedavi olabilirler. Son derece basit bir nedeni olabilir. Ama bazen de daha ciddi tabloların habercisi olabilir. Öksürüğün geçmemesi durumunda hele sigara da içiyorsa akciğer kanserini akla getirmek gerekir” dedi.

“KORKMAK BİRAZ DAHA ÜRKÜTÜCÜ OLABİLİR”

Erken teşhisin hayat kurtarabileceğini ifade eden Prof. Dr. Ergur, şöyle devam etti: “Özellikle sigara içen kişiler öksürüğü sigaraya bağlamaya çalışıyor. 'Öksürüğüm ve balgam hep var' diyorlar. Ama karakter değiştiriyorsa, ek bir şikayet oluşmaya başladıysa bunu hemen değerlendirmek gerekiyor. Bazen sadece bir akciğer filmi ile bu süreci daha başlamadan müdahale etme şansımız oluyor.” Geçmeyen öksürükleri ihmal etmeden uzman bir hekime görülmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Ergur, “Geçmeyen öksürükleri ihmal etmemeliyiz. Korkmak biraz daha ürkütücü olabilir. Gerçekten geçmeyen bütün şikayetlerin üzerine gidilmesini gerektirir. Erken tanı çoğu zaman hayat kurtarıyor." diye konuştu.

“TEK ÇÖZÜM; DOKTORDUR”

Halk arasında çeşitli bitki çaylarıyla öksürüğün geçirilmeye çalışıldığını anlatan Prof. Dr. Ergur, “Bu tarz önemler ciddi bir sorun varsa bunun önüne geçmesi mümkün değil. Belki bir parça rahatlama sağlar. Ama geçmeyen öksürük şeklinde değerlendirildiğinde tek çözüm; doktordur. Hastalarımız öksürüğüm başladı, 1-2 gün hani bilinen uygulamaları yapıyor. 2 günden fazla öksürüğe fırsat vermemek lazım. Geçmiyorsa mutlaka sağlık yardımı almak gerekiyor. " dedi. (AA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER