“GENÇLİK DÖNEMİ GENİŞ BİR YAŞAM DÖNEMİNİ KAPSAMAKTADIR”

‘Dünya Ruh Sağlığı Günü’ nedeniyle mesaj yayımlayan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastaneleri Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Figen Çulha Ateşçi, Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün bu yılkı temasının ‘Değişen Dünyada Gençler ve Ruh Sağlığı’ olarak ilan edildiğini söyledi. Prof. Dr. Ateşçi, “Genel olarak ‘gençlik dönemi’ geniş bir yaşam dönemini kapsamaktadır” dedi.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastaneleri Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Figen Çulha Ateşçi, 10 Ekim  ‘Dünya Ruh Sağlığı Günü’ nedeniyle mesaj yayımladı. Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün bu yılki temasının ‘Değişen Dünyada Gençler ve Ruh Sağlığı’ olarak ilan edildiğinin altını çizen Prof. Dr. Ateşçi, “Bu tema aracılığıyla gençlerin ruh sağlığının korunması ve dayanıklılığın arttırılması hedeflenmekte ve toplumsal farkındalık yaratılmak istenmektedir. Genel olarak ‘gençlik dönemi’ geniş bir yaşam dönemini kapsamaktadır. Gençlik, çocukluk ve erişkinlik arasında yer alan, gelişme, ruhsal olgunlaşma ve yaşama hazırlık dönemidir. Duygusal olarak iniş çıkışların yaşandığı, tutarsızlıkların, öfke, kaçış, saldırganlık gibi duyguların yoğun biçimde yaşandığı zor bir dönem olarak kabul edilmektedir. Bu dönemde ayrıca gencin kimliğini oluşturma gibi zor bir görevi de bulunmaktadır. Tüm bunların yanı sıra değişen dünyanın getirdiği farklılıklar da gençlerin gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte sosyal medyanın varlığı önceki nesillere göre gençlerin daha farklı gelişmesine neden olmakta,  bazen de aralarında ciddi çatışmalara yol açmaktadır. Gençlik yılları bazı ruhsal bozuklukların ortaya çıkması nedeniyle de özel öneme sahiptir. Bu dönemde en önemli sorumluluk ailelere düşmekte, ayrıca okul gibi eğitim kurumlarının da gençleri doğru yönlendirmeleri çok önemli olmaktadır” dedi.

“ANLAYIŞ VE HOŞGÖRÜ İÇİNDE YAKLAŞILMALI”
Prof. Dr. Ateşçi, sözlerine şöyle devam etti: “Gençlik döneminde değişim içindeki gençlere, var olan sorunlarıyla başa çıkabilmeleri, kendilerine ve çevrelerine zarar vermeden ilerleyebilmeleri için ‘anlayış’ ve ‘hoşgörü’ içinde yaklaşmanın önemi de akılda tutulmalıdır. Ayrıca onların doğru yönlendirilmeleri ve psikososyal yönden aradıkları destekleri nereden bulacakları konusunda bilgilendirilmeleri de çok önemli olmaktadır.” Gençlik döneminin özel önemi göz önüne alınarak, gençlerin ruh sağlığını korumak ve güçlendirmek üzere kurumlar arası işbirliğinin kurulması gerektiğini belirten Prof. Dr. Ateşçi, hizmet ve olanakların sağlanması, işbirliği içerisinde gençlere yönelik programlar oluşturulmasının atılacak en önemli adımlar olacağını vurguladı. Prof. Dr. Ateşçi, ailelere de fazlasıyla sorumluluk düştüğünü belirtti.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2018, 18:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER