Gıdalarda bazı yağlar metastazı tetikleyebiliyor

Metastazın yani kanserin başka organlara yayılmasının onkoloji hastalarının en çok endişe ettikleri durumun başında geldiğini belirten Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Uğur Coşkun, “Palmiye yağı içerisinde bulunan palmitik yağ asidinin ağız kanserleri ve bazı cilt tümörlerinde metastazı uyarabildiği gösterdi” dedi.

Gıdalarda bazı yağlar metastazı tetikleyebiliyor

Besinlerdeki yağları oluşturan yağ asitlerinin metastazı artırabileceğine dair şüphelerin uzun zamandır bulunduğuna dikkati çeken Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Uğur Coşkun, fakat hangi yağ asitlerinin riskli olduğu ve hangi mekanizma ile bunu gerçekleştirdiklerinin bilinmediğini belirtti.

Prof. Dr. Coşkun, “İspanya Barselona’daki Biomedicine Araştırma Enstitüsü tarafından yeni yayımlanan bir deneysel çalışmada palmiye yağı içerisinde bol miktarda bulunan ‘palmitik asid’ isimli yağ asidinin ağız kanserleri ve bazı cilt tümörlerinde metastazı uyarabildiği gösterdi. Zeytinyağı gibi besinlerde bulunan omega-9, omega-6 ve oleik asid gibi yağ asitlerinin ise metastaz riskini artırmadıkları gösterildi. Bu çalışmada kısa süreli palmitik asit diyetine maruz kalan kanser hücreleri metastatik hale dönüştüler. Bu yağ asidinin kanser hücrelerinde birtakım genetik değişiklikler oluşturarak metastaza yol açmış olabileceği iddia edilmektedir” dedi. Palm yağının palmiye meyvesinden üretilen yarı katı bitkisel bir yağ olduğunu, bu yağın yaklaşık yüzde 44’ünün palmitik asitten oluştuğunu beliren Prof. Dr. Coşkun, “Günlük yaşantımızda margarinler, mayonez, şekerli gıdalar, hazır çorbalar, cips gibi birçok üründe değişik oranlarda kullanılmaktadır. Bu çalışma sonucuna bakarak kanser hastalarının palmitik asit içeren gıdalardan ‘mutlaka kaçınması gereklidir’ diyemeyiz. Neticede bu çalışma deneysel bir çalışma. Fakat bu çalışma değerli gözüküyor ve bu konuda büyük insan araştırmalarına ihtiyaç var. Palmitik asitten düşük diyet alınması kanser hastalarında metastaz riskini azaltır mı konusunda araştırma yapmak kıymetli olabilir” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER