Grip aşısı geldi ama kimlere yapılacak? İşte cevabı...

Yeni tip korona virüs salgını nedeniyle olağanüstü talebin arttığı grip aşısı hakkında açıklamalarda bulunan İş Yeri Hekimi Dr. Hakan Yörük; “İsteyen grip aşısı olamayacak. Puanlama kriterine göre en riskli gruptan en düşük riskli grubuna göre sıralama oluşturacak. Grip aşısı olabilecek kişiler kendini E-Nabız üzerinden öğrenebilecek” dedi.

Türkiye’de grip aşısı önceki yıllarda ekim ayında yapılıyordu. Yeni tip korona virüs salgını nedeniyle olağanüstü talebin arttığı grip aşısı Türkiye’ye geldi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İş Yeri Hekimi Dr. Hakan Yörük; “Korona virüs çıktığı ilk günlerden itibaren insanlar korku içinde. Herkes kendini korumak için çareler arıyor. Birçok vatandaş ise grip aşısı olunca salgından korunacağını sanıyor. Bu sebeple grip aşısına talep artı. İkisi farklı hastalıklar. Grip aşısı korona virüsten korumaz. Uzmanlar grip aşısını kronik rahatsızlığı olanların korona virüs hastalığı bulaştıktan sonra üstüne bir de grip eklenirse hastalığı daha da ağır atlatırlar ya da atlatamazlar diye öneriyor. Ancak vatandaş bunu yanlış anladı herkes grip aşısına yöneldi” dedi.

KİMLER GRİP AŞISI YAPTIRABİLECEK?

Sağlık Bakanlığı’nın kimlerin grip aşısı yaptırabileceğine ilişkin kriter oluşturduğunu belirten Dr. Yörük; “Belli bir yaşın üstünde kronik rahatsızlığı olan kişilere yapılması şeklinde. Bu belirlenirken de hastanın yaşı, kronik hastalığın cinsi (kronik kalp, böbrek yetmezliği, kronik akciğer) ve kronik hastalığının sayısına göre karar verilecek. Örneğin; 65 yaşında bir vatandaş kronik akciğer hastalığı var 2 puan veriliyor. Ancak bu hastalığın yanında kalp hastalığı veya böbrek rahatsızlığı var ise bu kez vatandaşa puan ekleniyor. Bu puanlama kriterine göre en riskli gruptan en düşük riskli grubuna göre sıralama oluşturacak. Bu sıralamaya göre grip aşısı yapılacak” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞ NASIL BİR YOL İZLEMELİ?

Sınırlı sayıda grip aşısının olduğunu vurgulayan Dr. Yörük; “Sınırlı sayıda Türkiye’de grip aşısı olduğu için isteyen grip aşısı olamayacak. Grip aşısı olabilecek kişiler E-Nabız sistemine yüklendi. Kişi kendini E-Nabız üzerinden öğrenebilecek. Eğer ki kişinin ismi sistemde yazıyorsa aile hekimine başvurarak aşıyı olabilir. Eczanelere gitmenin oralarda yoğunluk oluşturmanın anlamı yok” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2020, 15:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER