“GRİP AŞISI OLMANIN TAM ZAMANI”

Grip aşısı hakkında bilgiler veren Odak Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Mahmut Tekin; “Grip aşısı olmanın tam zamanı. Mart ayına kadar bile grip aşısı yapılabilir” dedi.

“GRİP AŞISI OLMANIN TAM ZAMANI”

Havaların soğumasıyla birlikte grip vakalarında artış yaşanmaya başladı. Gripten korunmak isteyenler ise grip aşısının ne zaman yapılması gerektiğini merak ediyor. Odak Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Mahmut Tekin, grip aşısı hakkında bilgiler verdi. Aşının yapılması için tam zamanı olduğunu belirten Dr. Tekin; “Grip aşısı; Dünya Sağlık Örgütü tarafından tespiti yapılan, 90 civarı ülkede bir önceki yıl görülen griplerin en çok görülen 3 formunun bulunduğu bir aşı şeklidir. Her sene bunun alt tipleri değişiklik gösterdiği için aşı devamlı korumuyor. Yaklaşık 1 sene koruduğu için aşıyı her sene yaptırmanız gerekiyor. Grip aşısını yaptırmanın tam zamanı. Mart ayına kadar bile yaptırılabilir” dedi.

GRİP AŞISINI KİMLER YAPTIRMALI?

Grip aşısını kimlerin yaptırması gerektiğini de aktaran Dr. Tekin; “65 yaş üzerindeki vatandaşlar mutlaka grip aşısı yaptırmalı. 65 yaşın altında iseniz ve kronik rahatsızlığınız varsa yine aşıyı yaptırmanız gerekiyor. Devlet 65 yaş üzeri vatandaşların ve risk grubunda yer alan kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların grip aşılarını ücretsiz bir şekilde yaptırmalarını sağlıyor. Bunun haricinde; sağlık çalışanları, basın mensupları, komutanlar, veterinerler, huzurevlerinde çalışanlar, öğretmenler gibi toplu ortamlarda sıkça bulunan kişilerin de aşıyı yaptırmaları lazım. Çok sık grip olup bağışıklık sistemi düşen insanların da aşı yaptırmasında fayda var. Bir de 3 ayını doldurmuş hamileler, doktorunun önerdiği takdirde grip aşısı olmalı” diye konuştu.

“EĞER YUMURTA ALERJİNİZ VARSA AŞIYI YAPTIRMAYIN”

Yumurta alerjisi olanların grip aşısını yaptırmaması gerektiğini vurgulayan Dr. Tekin; “Hiçbir hastalığı olmayan, risk grubunda bulunmayan kişilere grip aşısını önermiyoruz. Grip aşısını gereksiz yere yapmaya karşıyız. Grip aşısı tavuk embriyosundan üretildiği için yumurta alerjisi olanlar da grip aşısı yaptırmamalı” ifadelerini kullandı.

“GRİP AŞISI SİZİ GRİP YAPMAZ”

Grip aşısının koruyuculuğunun yüzde 80 olduğunun altını çizen Dr. Tekin şunları söyledi: “Grip aşısını olduğumuzda 2 hafta koruyuculuk süresi var. Eğer bu süre içerisinde veya daha öncesinde vücudunuza grip virüsü girdiyse hasta olma riskiniz var. Grip aşısı yaptırdıktan 2 hafta sonra korumaya başlıyor. Grip aşısı sizi grip yapmaz. Grip aşısına bağlı, aşı olduğunuz bölgede lokal bir şişlik, kızarıklık ve ağrı olabilir. 1-2 günde geçen üzerinizde bir kırgınlık olabilir. Tam bir grip olmazsınız.”

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2018, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER