“Grip, sigara kullanan bireylerde daha sık görülür”

Havaların soğumasıyla birlikte sıkça karşılaşılan grip hakkında açıklama yapan Denizli Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzman Dr. Mustafa Kemal Keysan; “Grip, yüksek ateşle seyreden bir hastalıktır. Grip hava yolu ile bulaşır. Sigara kullanan bireylerde daha sık görülür” dedi.

Kış kendini iyiden iyiye hissettirdi. Birçok kişi, grip ve soğuk algınlığı şikâyetiyle hastanelere başvuruyor. Denizli Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzman Doktor Mustafa Kemal Keysan grip vakaları hakkında açıklamalarda bulundu. Dr. Keysan, “Grip; öncelikle yüksek ateşle seyreden bir hastalıktır. Grip hava yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Sigara kullanan bireylerde daha sık görülür. Ortalama 38-39 derece ateş bekleriz. Şiddetli öksürük, boğaz ağrısı, halsizlikle seyreden bir hastalıktır. Soğuk algınlığına göre daha şiddetli olur. Sık ataklar yapar. En ufak temas halinde bile hava yoluyla bulaşabilir” dedi.

“GRİP AŞISINI YAPTIRMALARINDA FAYDA VAR”

Gribe karşı alınacak önlemler hakkında konuşan Dr. Keysan, grip olan bir kişinin öncelikle dengeli beslenmesi gerektiğini belirtti. Dr. Keysan; “Bol sıvı tüketilmeli. Eller sık sık yıkanmalı. Hijyen olmazsa olmazdır. Uyku düzenine dikkat etmeli. Grip olan bir kişi bulunduğu odayı havalandırması gerekiyor. Grip olan bir kişi çevreden ve çocuklardan uzak durmalıdır. 65 yaş üzeri kişiler, çocuklar, diyabet hastaları, şeker hastaları, organ nakli yapılmış hastalar, değişik nedenlerle bağışıklık sistemini baskılayıcı kortizon kullanan hastalarımızın grip aşısını yaptırmalarında fayda var” şeklinde konuştu.

“SAĞLIKLI KİŞİ DEĞİL GRİP OLAN KİŞİ MASKE KULLANMALI”

Grip hastalığının sık görüldüğü ve salgın yaptığı bugünlerde kalabalık ortamlardan uzak durmak gerektiğine dikkat çeken Dr. Keysan; “Kişi öncelikle kendisine iyi bakmalı. Kalabalık ortamlardan uzak durmakta fayda var. Sağlıklı kişi değil grip olan kişi maske kullanmalı. Bunu insanlarımız yanlış yapıyor. Bize gelen hastalarımıza antibiyotik yazmıyoruz. Grip virüs kaynaklı bir hastalıktır. Biz hastalarımıza daha çok istirahat öneriyoruz. Bol sıvı tüketmelerini söylüyoruz. Çok ilerlerse hastalık semptomatik ilaçlar veriyoruz. Eğer hastalık bir hasta içinde geçmezse kontrol için hastalarımızı tekrar gelmesinde fayda var” diye konuştu.

“GRİP İLERLERSE ZATÜRREYE YOL AÇABİLİR”

Uzun süren gribal enfeksiyonun en sık görülen komplikasyonu zatürre olduğunu belirten Dr. Keysan; “Grip ilerlerse zatürreye yol açabilir. Çok nadiren de menenjit ve orta kulak intihabı da görülebilir. Gribin daha hafif versiyonu olan soğuk algınlığında en sık görülen komplikasyonu sinüzittir. Bunlara karşı dikkatli olmak gerekir” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2019, 18:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER