Grip ve zatürre aşıları koronadan korumuyor

Grip, nezle ve soğuk algınlığı ile Kovid-19 belirtilerinin birbirine çok benzediğine dikkat çeken Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Songül Özer, zatürre ve grip aşısının Kovid-19’dan koruduğu algısının tamamen yanlış olduğunu ifade etti.

Grip ve zatürre aşıları koronadan korumuyor

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Songül Özer; grip, nezle ve soğuk algınlığı ile Kovid-19 belirtilerinin birbirine çok benzediğine dikkat çekti. kış mevsiminde yaygın görülen enfeksiyon hastalıkları ile Kovid-19 arasında benzerlikler olmasına karşın önemli farklılıklar olduğunu ifade eden Dr. Özer, insanların ayırt etmeye çalışmaları yerine belirtiler başladığı zaman eğer iki günden uzun sürüyorsa en yakınlarındaki aile hekimlerine, sağlık ocağına, devlet hastanesine veya özel hastaneye ulaşmalarını tavsiye etti. Dr. Özer, şunları söyledi: “Soğuk algınlığı, nezle, grip, korona virüs gibi bir çok enfeksiyon var. Bunların içinde sadece hemofilus ınfluenza bir bakteridir. Grip, nezle, soğuk algınlığı ve Kovid-19 virüs hastalıklarıdır. O nedenle belirtileri aslında birbirine çok benziyor. Örneğin gripte ateş, kas ağrısı, halsizlik ve iştahsızlık çok ön plandadır. İşe gitmek, evde ayakta durmak bile güçleşir. Bunun dışında nezle diye bilinen hastalık da burun akıntısıyla, gözlerde yanma ve kızarıklıkla, boğazda bir kaşınma hissiyle başlar. Öksürük genelde nezlede görülmez. Daha çok üst solunum yollarını etkileyen bir virüs enfeksiyonudur. Korona virüsün belirtileri ile bunlar aslında çok benzer. Korona virüs enfeksiyonunu diğerlerinden ayıran, daha önemli olmasını sağlayan özelliği alt solunum yollarından akciğerlere çok daha hızlı inip yayılabiliyor olmasıdır. Maalesef ağır tabloyu da zaten akciğer enfeksiyonu ve pnömoni yani zatürre yaparak oluşturuyor. Nezle gibi üst solunum yollarında sınırlı kalmıyor, alt solunum yoluna iniyor ve yüksek ateş tabii ki bunda da belirgin faktör. Diğerleri iştahsızlık, kilo kaybı gibi sorunlara yol açıyor. Bunlar hemen hemen hepsinde aynı.”

ZATÜRRE AŞISI KOVİD-19’DAN KORUMAZ!

Korona virüsün zatürreye yol açtığının bilindiğini belirten Dr. Özer, “Bir de piyasada uzun süredir uygulanmakta olan zatürre aşısı var. Ancak halk arasında ‘Ben zatürre aşısı olursam korona virüsün neden olduğu zatürreden ve o ağır tablodan da korunurum’ gibi bir yanlış algı var. Bu konuda çok fazla soru alıyoruz. Piyasada var olan ve bizim belli durumlarda zatürre aşısı uygulanmasını istediğimiz doğru. Bu bir pnömokok aşısı yani bakteri aşısıdır. Korona virüs dediğimiz enfeksiyon bir virüstür yani burada birbirinden tamamen ayrı bir virüsten ve bakteriden bahsediyoruz. Zatürre aşısı asla Kovid-19’un meydana getirdiği zatürreden korumayacaktır. Bu aşı korona virüsün zatürresinden korunmak amaçlı yaptırılacaksa yaptırılmasın çünkü öyle bir etkisi bulunmuyor” diye konuştu.

ZATÜRRE AŞISINI KİMLER YAPTIRMALI?

Zatürre aşısının risk grubundaki kişilere yapılması gerektiğine dikkat çeken Dr. Özer, “Bağışıklığı düşük olan insanlara, özel bir nedenle dalağı alınmış, diyabet ve tüberküloz gibi rahatsızlıklar geçirmiş, böbrek hastalığı olan ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanmak zorunda olanlara mutlaka zatürre aşısı yapılmasını öneriyoruz. Pnömokok dediğimiz bakteri enfeksiyonu zaten vücudun zayıf anını gözetir. Eğer kişi korona virüsle enfekte olursa bir de üzerine bu bakteri enfeksiyonunu geçirirse ağır tablonun görülme ihtimali artar. Bu aşı süper enfeksiyon dediğimiz var olan tablonun ağırlaşmasını engeller. Kişinin hiçbir rahatsızlığı yoksa hiçbir ilaç kullanmıyorsa, 65-70 yaşın üzerinde de olsa hiçbir hazırlayıcı faktörü yoksa korona virüsün oluşturacağı akciğer enfeksiyonundan korunmak için bu aşıyı yaptırmamalı” dedi.

“GRİP AŞISININ DA KOVİD-19’U ÖNLEYİCİ ETKİSİ BULUNMUYOR”

Grip hastalığının da Kovid-19 gibi bir virüs enfeksiyonu olduğunu söyleyen Dr. Özer, “Gribi oluşturan mikroorganizma da influenza ve korona gibi antijenik  yapısını çok sık değiştiren bir mikroorganizma. Halkımız yılda bir kere grip aşısının değiştiğini biliyor. Yani virüs antijenik yapısını değiştirdiği için geçtiğimiz yıl yaptırılan aşı kişiyi bu sene korumaz, o yüzden bu sene yeni grip aşısıyla aşı olmak gerekir. Zatürrede belirtilen aynı risk grubu grip için de geçerli. Aynı şekilde grip aşısı da kişiyi korona virüsten korumaz. Korona virüs enfeksiyonuyla enfekte olan kişi bir de üzerine grip alırsa tablo ağırlaşır. Sadece bu tablonun ağırlaşmasını engellemeye yönelik belirttiğimiz gibi risk grubundaki kişiler için aşıyı öneririz” şeklinde ifade etti.

ANKSİYETEDEKİ NEFES DARLIĞI FARKLI

Anksiyetedeki nefes darlığı ile Kovid-19’daki nefes darlığı arasındaki farka da açıklık getiren Dr. Özer, “Anksiyetede sürekli bir nefes darlığı oluşmaz. Anksiyetede bir durum, duygu veya olay kişiyi tetikler. O duyguyla birlikte çarpıntı ve nefes darlığı oluşur. Fakat korona virüste sürekli devam eden bir nefes darlığı yaşanır. Yani Kovid-19’da kişiyi herhangi bir durumun tetiklemesine gerek yoktur ve anksiyetede olduğu gibi geçici değildir. Korona virüsün yol açtığı nefes darlığı ilk belirti de değildir. Ayrıca korona virüste anksiyetedeki ‘birazdan öleceğim’ paniği de yaşanmaz. Uzun süre, günlerce ve öksürüğün eşlik ettiği bir nefes darlığı vardır. Zaten öksürükle ve balgamla ilerleyen bir nefes darlığı anksiyetede pek görülmez. Eğer bu belirtiler varsa anksiyetenin haricinde kişi bir enfeksiyon geçiriyordur” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211