GÜNEŞ ÇARPMASINA DİKKAT!

Güneş çarpması hakkında dikkat edilmesi gereken noktaları aktaran Denizli Özel Cerrahi Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Dündar Güngör, “Sıcak çarpmasında; yaşlılar, çocuklar, kronik hastalığı olanlar çok daha risklidir” dedi.

GÜNEŞ ÇARPMASINA DİKKAT!

Hava sıcaklığının artış gösterdiği günlerde güneş çarpmasıyla sıkça karşılaşabiliyoruz. Güneş altında uzun süre kalma sonucu, vücut ısısını ayarlayan mekanizmaların bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan klinik bir tablo olan güneş çarpması ve alınacak önlemler hakkında bilgiler veren Denizli Özel Cerrahi Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Dündar Güngör; “Güneş çarpması, ‘sıcak çarpması’ olarak da biliniyor. Güneş çarpması sadece güneş altında olmakla değil, vücudun sıcaklığının artması, sıcak bir ortamda kalmakla da ortaya çıkabilir. Vücut, sıcaklık artışına karşı cilt damarlarında genişlemeyle reaksiyon verir. Bu genişlemenin sebebi; kan dolaşımını cilde yönlendirerek ısı kaybını sağlamaktır. Aynı zamanda da sık sık nefes alıp vererek ısı kaybını sağlamaya çalışır.  Uzun süre sıcağa maruz kalmış bir insan gördüğünüzde, sık sık nefes alıp veriyorsa, aşırı terleme görülüyorsa güneş çarpmasından şüphelenilmelidir. Sıcak çarpmasında; yaşlılar, çocuklar, kronik hastalığı olanlar çok daha risklidir” dedi.

“GÜNEŞ ÇARPMASINDA SIVI TAKVİYESİ ÖNEMLİ”

Güneş çarpması yaşayan birine nasıl müdahale edilmesi gerektiğini anlatan Uzm. Dr. Güngör, “Sıcak çarpmalarına karşı ilk olarak hasta sıcak ortamdan çıkarılmalıdır. Ölümcül tablo ortaya çıkmaması için de hasta hastaneye yönlendirilmelidir. Yönlendirilmeyecek durumda ise bu hastalara sıvı verilmesi çok önemli. Çünkü aynı zamanda aşırı terleme ve nefesle sıvı kaybı da ortaya çıkar.  Sıvı kaybı da vücudun hayati organları olan beyin, böbrek, kalp gibi organlarda kalıcı hasarlara sebep olabilir. Hızla sıvı replasmanı yapılmasında fayda var. Güneş çarpması aşırı terlemeyle sıvının yanında elektronikler dediğimiz sodyum kaybına da sebep olur. Aşırı sodyum kaybı kandaki sodyuma bağlı olan basıncı düşürür. Kan daha akışkan hale gelir. Bu da beyinde bazı hasarlara sebep olabilir. Böbrek yetmezliği gibi yetmezliklere sebep olabilir” diye konuştu.

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER