GÜNEŞ, CİLDİ YAŞLANDIRIYOR

GÜNEŞ, CİLDİ YAŞLANDIRIYOR

Güneşin cilt üzerine etkilerini değerlendiren Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Vehip Ertuğrul; “Doğal yaşlanmanın dışında güneşin meydana getirdiği hasara bağlı olarak yaşlanma meydana geliyor. Kırışıklıklar oluşuyor ve ciltte sarkmalar meydana gelebiliyor” dedi.

Yaz aylarında çok fazla maruz kaldığımız güneş ışınlarının cildimize pek çok etkisi vardır. Bunların başında da lekeler gelmektedir. Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Vehip Ertuğrul, güneşin cildimizde meydana getirdiği etkileri değerlendirdi. Uzm. Dr. Ertuğrul; “Güneşin cilde etkilerini akut etki ve kronik etki olmak üzere 2’ye ayırabiliriz. Akut etki; güneşin ciltte kızarıklık, kaşıntı gibi alerjik ve aniden meydana getirdiği etkilerdir. Kronik etkilerde zamanla ciltte leke oluşması. Çil veya koyu lekeler şeklinde olabilmektedir” dedi.

YÜZÜNDE BEN OLANLAR DİKKAT!
Yüzünde ben olan kişilerin güneşe karşı daha fazla dikkat etmeleri gerektiğini belirten Uzm. Dr. Ertuğrul; “Kişinin yüzünde ben varsa; benlerin güneşin etkisiyle kanserleşmesi söz konusu olabilir. Bu durum da bir anda oluşmamaktadır. Kişi senelerce güneşe çıkınca ve yaş ilerledikçe geçen senelerin meydana getirdiği hasarlar birikiyor ve benlerde kanserleşme olabiliyor. Bunlara da bilhassa dikkat etmek gerekir” diye konuştu.

GÜNEŞ CİLDİ YAŞLANDIRIYOR
Cildimizin gittikçe yaşlandığını hatırlatan Uzm. Dr. Ertuğrul şunları söyledi: “Doğal yaşlanmanın dışında güneşin meydana getirdiği hasara bağlı olarak ciltte yaşlanma meydana geliyor. Kırışıklıklar oluşuyor. Ciltte sarkmalar meydana gelebiliyor. Mümkün olduğu kadar güneşten korunmak gerekiyor.”

“GÜVENMEDİĞİNİZ MARKALARA İTİBAR ETMEYİN”
Güneşten korunmak için doğal yöntemlere çok fazla itibar edilmemesi gerektiği vurgulayan Uzm. Dr. Ertuğrul; “Tıbbi olarak nitelendirdiğimiz 30-50 faktörlü koruyucuların kullanılmasını öneriyoruz. Doğal yöntemlerle ne derece fayda sağlanabilir? Çok fazla güvenmemek gerekir. Yaklaşık 30 sene önce Türkiye’de güneş koruyucusu pek bulunmuyordu. Şimdi çok değişik markalar var. Teknoloji çok ilerledi. Teknolojik ürünler çıktıktan sonra sonuçları şüpheli ürünleri kullanmak doğru olmaz. Güvenmediğiniz markalara itibar etmeyin. Kaliteli ve uzmanın önerisine uygun ürün almaya dikkat etmeliyiz. Koruyucuları kullanma şekli de çok önemli. Koruyucuları 3 saatte bir yenilemek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“GÜNEŞTEN KAÇININ”
Ciltte leke, çil ve yanık oluşmasını istemeyenler için önerilerde bulunan Uzm. Dr. Ertuğrul şunlafrı aktardı: “Öncelikle güneşten kaçınılmasını öneriyoruz. Giysilerle korunmayı tavsiye ediyoruz. Özellikle alerjik bünyeli kişilerin uzun kollu giymesini öneriyoruz. Gözlük kullanımı da oldukça önemli. Koruyucu ürünler kullanılmalı. Şapka kullanmakta da fayda var.”

GÜNEŞ YANIĞI, LEKE VE ÇİL TEDAVİLERİ NELERDİR?
Tedavi yöntemlerine de değinen Uzm. Dr. Ertuğrul; “Güneş yanıklarında yanık tedavisi uyguluyoruz. Cildi yumuşatıcı bazı kremler kullanıyoruz. Yanığın durumuna bağlı olarak kısa bir sürede tedavisini sağlıyoruz. Lekelere karşı tavsiye ettiğimiz en önemli şey korunmak. Mümkün olduğu kadar güneşe çıkmamalıyız. Koruyucu olarak nitelendirdiğimiz faktörlü ürünler yeterince korumamaktadır. Güneşe çıkma zorunluluğu olan kişiler bunları kullanabilir. Lekelerin tedavisinde de leke giderici kimyasal ürünler kullanılıyor. Bu ürünlerden sonuç alamadığımız takdirde; cildin soyulma tedavisini uyguluyoruz. Lazer tedavisi öngörüyoruz. Bazen büyün tedavilere rağmen sonuç alamadığımız da oluyor. Leke tedavisi çok inatçı ve dirençlidir. Çiller için de lekelerde uygulanan tedaviler kullanılıyor. Çil çoğunlukla genetiktir. Genetik çiller dirençli lekelerdir. Çili kabullenmek daha iyidir. Güneşten korunmak bu noktada çok daha fazla önem taşımaktadır” dedi.

PINAR ÇANKAYA- DOĞAN AKŞİT      

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER