“Hekim reçetesi dışında antibiyotik kullanmayın”

Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, 18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada; “Antibiyotikler hekimin reçetede yazdığı durumlarda uygun miktar ve sürede kullanılmalıdır. Vatandaşlarımızın yaptığı en büyük yanlışlardan olan eş- dost tavsiyesiyle antibiyotik kullanmayın” dedi.

“Hekim reçetesi dışında antibiyotik kullanmayın”

Akılcı olmayan ilaç kullanımı ve antibiyotik direnci tüm dünyanın olduğu gibi ülkemizin de karşı karşıya olduğu önemli sağlık sorunlarındandır. Bu kapsamda Dünya Sağlık Örgütü tarafından vatandaşlar ve sağlık çalışanları arasında antibiyotik direnci konusunda evrensel farkındalık oluşturulması amacıyla ‘18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü’ olarak ilan edilmiştir. Denizli’de bu günün önemine istinaden kamu hastanelerinde aynı anda ‘Akılcı İlaç ve Akılcı Antibiyotik Kullanımı’ konusunda stantlar kuruldu. Vatandaşlara antibiyotik kullanımı konusunda broşür dağıtılıp bilgilendirme yapıldı.

“HEKİM REÇETESİ DIŞINDA ANTİBİYOTİK KULLANMAYIN”

Yanlış ve gereksiz ilaç kullanımının kişide yol açabileceği olumsuzluklara değinen Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk; yanlış ilaç kullanımının tedaviyi zorlaştırdığının altını çizdi. İlaç etkileşimlerine ve bazı ilaçlara karşı vücut direncinin oluşmasına neden olduğunu belirten Öztürk; “Bu durum hastalıkların tekrarlanmasına, tedavinin uzamasına, hastada beklenmeyen yan etkinin görülme sıklığının ve tedavi maliyetlerinin artmasına neden olmaktadır. Antibiyotikler hekimin reçetede yazdığı durumlarda uygun miktar ve sürede kullanılmalıdır. Vatandaşlarımızın yaptığı en büyük yanlışlardan olan eş- dost tavsiyesiyle antibiyotik kullanmayın. Antibiyotiklerin ateş düşürücü, ağrı kesici ve virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi edici özellikleri yoktur. Antibiyotikler sadece bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi edebilir ” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZA BİLGİLENDİRMELER YAPIYORUZ”

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü olarak Akılcı İlaç Kullanımı konusunda farkındalık çalışmalarını yürüttüklerini ve önce sağlık çalışanlarından başlayarak vatandaşlara da bilgilendirmeler yaptıklarını söyleyen Öztürk; “Denizli’de Akılcı İlaç Kullanımı konusunda, kamu ve özelde çalışan diş hekimlerine, Denizli Devlet ve Servergazi Devlet Hastanesi dahil bütün ilçe hastanelerindeki uzman hekim, diş hekimi ve pratisyen hekimlere ziyaret edilerek bilgilendirme yapıldı. Serbest çalışan eczacılara ve Denizli’deki tüm aile hekimlerine akılcı antibiyotik kullanımı konusunda eğitimler verildi. Yine okullarda öğrencilere Akılcı Antibiyotik Kullanımı’nın önemini anlatan sunumlar yapıldı. Bugün de tüm kamu hastanelerinde eş zamanlı akılcı antibiyotik kullanımı konusunda stant açılarak vatandaşlarımıza bilgilendirmeler yapıyoruz. Belirttiğimiz gibi biz sahada aktif olarak çalışıyoruz ve akılcı ilaç kullanımının önemine dikkat çekiyoruz. Tüm vatandaşlarımıza bir kez daha hekim reçetesi dışında antibiyotik kullanmamalarını tavsiye ediyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER