HEMOROİDİN EN ÖNEMLİ VE EN SIK GÖRÜLEN NEDENİ; KABIZLIK

HEMOROİDİN EN ÖNEMLİ VE EN SIK GÖRÜLEN NEDENİ; KABIZLIK

Halk arasında ‘basur’ olarak bilinen hemoroid hastalığıyla ilgili bilgiler veren Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Servergazi Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uz. Op. Dr. İlknur Turan, hemoroid hastalığının en önemli ve en sık görülen nedeninin kabızlık olduğunu söyledi.

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Servergazi Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uz. Op. Dr. İlknur Turan, hemoroid hastalığıyla ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı. Halk arasında ‘basur’ olarak bilinen hemoroidin özellikle toplardamarlara olan basıncın artmasından dolayı bu dokuda şişme ve aşağı sarkma oluşturduğunu, böylece kanama, ağrı ve ele gelen meme şeklinde hastalardan şikâyet geldiğini söyleyen Op. Dr. İlknur Turan, en önemli ve en sık görülen nedeninin kabızlık olduğunu söyledi. Turan şöyle devam etti: “ Kabızlıktan kastımız 3 günü aşan ve zorlanarak dışkılama yapmaktır. Kabızlıkta hemoroid dokusunun aşağı doğru zorlanarak itilmesi ve sert gaita, bu dokunun şişmesine ve aşağı doğru sarkmasına neden olur. Kabızlığın en sık nedeni de yanlış beslenmedir.  15-20 dakikadan uzun süre tuvalette kalma ve kadınlarda gebelik döneminde bebeğin toplardamara olan basınçtan dolayı hemoroid görülebilir” dedi.

HEMOROİD HASTALIĞININ BELİRTİLERİ VE TEDAVİLERİ NELERDİR?

Hemoroid hastalığının 4 evrede incelendiğini belirten Op. Dr. Turan; “1.Evrede ele gelen meme yoktur, hastalarda tuvaletle birlikte özellikle ıkınıldığında kanama ve ağrı şikâyeti mevcuttur. Bu hastaların tedavisinde beslenme önerileri ve medikal tedavileri daha sık kullanırız. 2.Evrede hastalarda ıkınma sırasında makattan dışarıya çıkan meme dışkılama bittikten sonra içeriye girer hastalarda ağrı ve kanama şikâyetleri bulunabilir. Bu hastalarda medikal tedavi beslenme önerileri ve bazı hastalarda cerrahi tedavi uygulanabilir.3. Evrede tuvalet yaptıktan sonra makattan dışarıya çıkan memeler elle veya beklemekle içeriye girer. Bu hastalarda ön planda olan cerrahi tedavidir, cerrahi istemeyen hastalarda ve cerrahi öncesi dönemde medikal tedavi uygulanır. 4. Evrede makattan dışındaki memeler içeriye itilemez sürekli dışarıda kalır bu memelerin oluşturduğu ağrı ve kanama daha fazladır ülserler de oluşabilir, uzun süre bu evrede tedavi almamış hastalarda makat kaslarında yetmezlik de meydana gelebilir. Bu hastalarda tedavi cerrahidir” dedi.

HEMOROİD HASTALIĞI’NDAN NASIL KORUNURUZ?

Hemoroidden korunmada en önemli iki etkenin beslenme ve tuvalet alışkanlığı olduğuna değinen İlknur Turan şu önerilerde bulundu: “Beslenmede kastettiğimiz posalı gıdaların alınması ve su içimine dikkat edilmesidir. Tuvalet alışkanlığı derken günün aynı saatinde özellikle kahvaltıdan sonra dışkılamaya gitmek ve bunu rutin hale getirmek, tuvalette 2 dakikadan uzun kalmamak tuvalete tel veya gazete gibi tuvalet süresini uzatacak durumlardan kaçınmak, dışkılama hissini fazla ertelememek, dışkılama sırasında uzun süre ıkınmamak gerekir” diye konuştu. 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER