“Hepatit hastalığını yeter ki ihmal etmeyin!”

Hepatit hakkında bilgiler veren Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Gastroenteroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Çelik; “Basit bir kan tetkiki ile hepatit B ve Hepatit C hastalığına tanı konulabilmekte ve hastalar oldukça başarılı şekilde tedavi edilebilmektedir. Yeter ki ihmal etmeyin!” dedi.

“Hepatit hastalığını yeter ki ihmal etmeyin!”

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Gastroenteroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Çelik; hepatit hakkında bilgiler verdi. “Hepatit hastalığı; hepatit B ve C virüsünün neden olduğu inflamasyonlu karaciğer hastalığıdır” şeklinde tanımlayan Doç. Dr. Çelik; “Hastalık, enfekte kişinin kan veya diğer vücut sıvıları ile bulaşır. Hastalığın yaygın olduğu bölgelerde Hepatit B virüsü, çoğunlukla doğumda çocuğa geçer. Hepatit B virüsü, Hepatit A gibi kontamine su ve yiyeceklerle ya da işyerinde insanlarla aynı ortamda bulunmakla, sarılmak, kucaklaşmak, öksürmek, aksırmak, aynı çatal bıçağı kullanmak ile bulaşmaz. Virüsü taşıyıcı bir böcek veya hayvan yoktur” dedi.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ VE RİSK GRUPLARI

Hastalığın belirtileri ve tedavisi hakkında açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Çelik, şunları aktardı: “Erken dönemde kişinin herhangi bir şikayeti yokken birkaç hafta içinde; sarılık, koyu renk idrar yapma, aşırı yorgunluk, halsizlik hissi, bulantı, kusma, karın ağrısı gibi bulgulara yol açabilir. Hastalığın sık görüldüğü bölgelere seyahat edenler, düzenli olarak kan almak zorunda olan hastalar, kan verenler, diyaliz hastaları, organ nakli gereken hastalar, uyuşturucu bağımlıları, hepatit B taşıyıcısı biriyle ilişki yaşayanlar, bakımevleri, yurtlar, yetimhaneler, hapishaneler gibi toplu yaşam alanlarında yaşayanlar, sağlık sektörü çalışanları, kan ve kan ürünleri ile ilgili birimlerde çalışanlar, korunmasız cinsel ilişki yaşayanlar risk grubundadır.”

“KORUNMANIN EN İYİ YOLU; AŞIDIR”

Hastalığın tedavisinin mümkün olduğunun altını çizen Doç. Dr. Çelik, “Hastalıktan korunmanın en iyi yolu; aşıdır.

Özellikle hastalığın yaygın olduğu ülkelerde daha önce Hepatit B aşısı yapılmamış çocuklara ve 18 yaş üstü bireylere aşıları yapılmalıdır. Çelik dünyada yaklaşık 250 milyon hepatit B, 100 milyon hepatit C virüsü taşıyıcısı var. Yılda 600 bin insanın hepatit B ye bağlı hastalıklardan ölüyor. Hepatit C hastalarının yaklaşık yüzde 30’u siroz oluyor. Günümüzde iki hastalık için de oldukça etkili tedavi seçenekleri mevcut olmasına rağmen hastaların büyük kısmı hastalığından habersiz ve bu yüzden tedavi fırsatını kaçırmaktadır. Basit bir kan tetkiki ile hepatit B ve Hepatit C hastalığına tanı konulabilmekte ve hastalar oldukça başarılı şekilde tedavi edilebilmektedir. Yeter ki ihmal etmeyin!” şeklinde ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER