“HER ÜÇ KİŞİDEN BİRİ BU HASTALIKTAN ŞİKAYETÇİ”

Kulak çınlamasının nedenleri hakkında açıklama yapan Çivril Şehit Hilmi Öz Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Fatih Sarı, her 3 kişiden birinin kulak çınlamasından şikayetçi olduğunu belirtti.

“HER ÜÇ KİŞİDEN BİRİ BU HASTALIKTAN ŞİKAYETÇİ”

Çivril Şehit Hilmi Öz Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Fatih Sarı, kulak çınlamasının (tinnitus), nedenine göre tedavisinin değiştiğine dikkat çekti. Konuyla ilgili merak edilen soruları cevaplandıran Dr. Sarı, “Gerçekte dışarıdan gelen bir sesli uyaran olmadan hastanın ses algılamasına ‘kulak çınlaması’ (tinnitus) denir. Bu ses değişik tonlarda ve özelliklerde olabilir. Hastalar kimi zaman bir çınlama, kimi zaman uğultu, rüzgar sesi veya bir makinenin çalışma sesi gibi tarifte bulunurlar. Bunların hepsine birden ‘tinnitus’ adı verilir ve neredeyse her üç kişiden biri tinnitustan mustariptir.  Başka insanlar bu sesi duymazlar. Ancak bazı durumlarda dinleyen kişi bir çeşit ses duyabilir. Bu tip tinnituslara; ‘objektif tinnitus’ denilir. Çoğunlukla ya bir damar anormalliğinden dolayı veya kasların kasılması sonucu orta kulakta meydana gelen seslerden ötürü gelişir. Zaman zaman ortaya çıkıp çok kısa süren çınlamalar hepimizde olabilir, ancak sessiz ortamlarda daha da belirgin olmak üzere sürekli işitilen tinnitus hastanın yaşamını çok güçleştirebilir ve altta yatan herhangi bir neden var mı mutlaka araştırılmalıdır” dedi.

“YÜKSEK SES, TİNNİTUSUN EN SIK RASTLANAN NEDENİDİR”

Kulak çınlamasının nedenleri hakkında da açıklama yapan Dr. Sarı, “Bazı nedenler kötü değildir. Örnek olarak; küçük bir kulak kiri geçici bir süre tinnitius yapabilir. Bunun yanında kulak enfeksiyonları, kulakta kireçlenme gibi daha önemli nedenler de olabilir. Tinnitus baş ve boyun bölgesindeki damar genişlemeleri veya denge ve işitmeyi sağlayan sinirden kaynaklanan bir tümörden dolayı da olabilir. Bu problemlerde işitme kaybı da vardır. Alerji, yüksek veya düşük tansiyon, tümör, şeker hastalığı, guatr, vitamin eksikliği, kansızlık, baş ve boyun bölgesine gelen darbeler ve birçok diğer nedenler; bazı romatizma ilaçlan, bazı antibiyotikler, sakinleştirici ilaçlar ve aspirin tinnitusa neden olabilir. Günümüz dünyasında yüksek ses, tinnitusun muhtemelen en sık rastlanan nedenidir ve işitme kaybına da yol açar” diye konuştu.

“TEDAVİSİ İÇİN KULLANILAN BİRÇOK İLAÇ VE FARKLI TEDAVİ YÖNTEMİ VARDIR”

Kulak çınlamasının tedavileri  konusunda da açıklama yapan Dr. Sarı, şunları aktardı: “Tinnitus tedavisi için kullanılan birçok ilaç ve farklı tedavi yöntemi vardır fakat her durum için tedavi çok farklıdır. Bu nedenle kulak çınlamanız için herhangi bir tedaviye başlamadan önce mutlaka bir Kulak Burun Boğaz uzmanı tarafından dikkatli bir muayeneden geçmek ve kulak çınlamasının gerçek nedenini bulmak çok önemlidir. Hastanemizin Kulak Burun Boğaz Kliniği’nin imkanları ilçe koşullarına göre çok iyidir. Polikliniğimize başvuran her yaş grubundaki hastamız için; ayrıntılı kulak burun boğaz muayenesi, işitme testi, endoskopik (kamera) muayene yapma imkanlarına sahibiz. Ayrıca ameliyathanemizde geniz eti, kulak zarına tüp yerleştirilmesi, horlama cerrahisi, baş ve boyun kitle operasyonları, burun kemik eğriliği ve burun eti ameliyatları, sinüzit, burun estetiği (rinoplasti) ve kulak operasyonlarını başarı ile uygulayabiliyoruz.”

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER