İki hastane ‘Anne Dostu Hastane’ unvanını korudu

Daha önce ‘Anne Dostu Hastane’ tescili alan Acıpayam ve Çivril Şehit Hilmi Öz Devlet Hastaneleri’nde Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan inceleme ve değerlendirmede unvanları güncellenen hastaneler, Türkiye’de bu unvanı kazanan 66 kamu hastanesi arasında yerini korudu.

İki hastane ‘Anne Dostu Hastane’ unvanını korudu

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nden görevlendirilen ekip, geçtiğimiz iki yılda daha önce ‘Anne Dostu Hastane’ tescili alan Acıpayam ve Çivril Şehit Hilmi Öz Devlet Hastaneleri’nde hafta boyunca inceleme ve değerlendirmede bulunuldu. Değerlendirmelerin sonunda unvanları güncellenen 2 hastane, Türkiye’de bu unvanı kazanan 66 kamu hastanesi arasında yerini korudu. Ekip, Denizli’deki çalışmaların sonunda İl Sağlık Müdürümüz Uz. Dr. Berna Öztürk’ü ziyaret etti. Ziyarette ekip, Dr. Öztürk’e değerlendirme süreci hakkında bilgi verdi. Başarılı bir değerlendirme süreci geçtiğine vurgu yapan ekip, Acıpayam ve Çivril Şehit Hilmi Öz Devlet Hastaneleri’nin yıllık değerlendirmeden olumlu sonuç aldığını söylediler.

ANNE DOSTU HASTANE NEDİR?

Türkiye’de 66 kamu hastanesine ‘Anne Dostu Hastane’ unvanın verildiğini belirten İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Denizli’de Acıpayam Devlet Hastanesi’nin 2017 yılında, Çivril Şehit Hilmi Öz Devlet Hastanesi’nin de 2018 yılında tüm kriterleri yerine getirerek bu unvanı hak ettiğini belirtti. Sağlık Bakanlığı’nca yapılan son yıllık değerlendirme sonucunda da bu iki hastanenin unvanlarının güncellendiğini söyleyen Öztürk; değerlendirme sürecinde emeklerinden dolayı Hastane Yönetimleri ile birim çalışanlarına teşekkür etti. ‘Anne Dostu Hastane’ ile ilgili açıklama yapan Öztürk, şu bilgileri verdi: “Anne Dostu Hastane Projesi, Sağlık Bakanlığımız tarafından anne adaylarını normal doğuma teşvik etmek ve hastanelerin güvenli, kaliteli doğum hizmetine ulaşmalarını sağlamak amacıyla hayata geçirilen önemli bir projedir. Bu model ile anne adaylarına öncelikle hastanelerde kurulan ‘Gebe Bilgilendirme Sınıfları’ aracılığıyla gebelikte yaşayacakları tüm süreçle ilgili uzman sağlık personeli tarafından bilgi verilmekte, normal doğumun avantajları yanında sezaryen ile doğumun ancak hekimin tıbben gerekli görmesi durumunda uygulanan tıbbi bir yöntem olduğu anlatılmaktadır. Anne adaylarına doğum sürecinde ilaçsız ağrı ile baş etme yöntemleri uygulanmaktadır. Yine mahremiyete dayalı tek kişilik ‘Modern Doğum Üniteleri’nin oluşturulması esas alınmakta, bu amaçla hastanelerde anne adaylarının doğum ve lohusalıklarını aynı odada yapmalarına olanak sağlayan, tek kişilik, yanına refakatçi almaya olanak sağlayan yeni doğum odaları oluşturularak kendilerini ev ortamında hissetmeleri sağlanmaktadır. Doğum sonrası annenin bebeği ile en kısa sürede ten tene teması sağlanarak, eğitimli sağlık personeli tarafından anne sütü ve emzirme konusunda desteklenmeleri sağlanmaktadır. Anne dostu hastanelerde görev yapan ebelere ise düzenli aralıklarla eğitim verilerek ebeliğin güçlendirilmesi ve hizmet kalitesinde artış sağlanmaktadır. Denizli’ye çok yakışan bu unvanı iki hastanemiz de birlikte kazandırmanın ve anne sağlığı hizmetlerinin niteliği ile niceliğini artırarak anne adaylarımıza güvenli, kaliteli doğum hizmeti sağlayabilmenin gururu ve mutluluğunu beraberinde yaşıyoruz. Güvenli ve kaliteli gebelik izlemi ve doğum hizmeti almak bütün anne adaylarının en temel hakkıdır. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER