İranlı Çift, Paü Hastanesi’nde Zayıfladı

İran’dan Denizli’ye gelen 44 yaşındaki Saeid Mayidian ve 38 yaşındaki eşi Natan Mayidian, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi’nde yapılan mide küçültme ameliyatıyla zayıfladılar.

İranlı Çift, Paü Hastanesi’nde Zayıfladı

İran'da yaşayan Saeid Mayidian (42) ile eşi Natan Mayidian'ın (38) fazla kiloları nedeniyle ciddi sağlık problemleri bulunuyordu. 122 kilogram ağırlığındaki Saeid'in yüksek tansiyon, eşi Natan'ın ise kalp kapakçığındaki sorun nedeniyle diyet ve egzersiz programlarına katılmalarına rağmen sonuç alınamayınca; PAÜ Hastanesi'nde kapalı tüp mide ameliyatı kararı alındı. Yapılan operasyonun ardından Saeid, 2 ayda 17 kg verirken; eşi Natan ise 11 kg verdi.

“HER YIL 2,8 MİLYON KİŞİ OBEZİTE SEBEBİ İLE ÖLÜYOR”

Ameliyatı gerçekleştiren PAÜ Hastanesi Genel Cerrahi Dr. Öğretim Üyesi Muhammed Raşid Aykota, obezitenin nedenleri ve tedavisi hakkında bilgiler verdi. Her yıl 2,8 milyon insanın fazla kilo ve obezite sebebi ile öldüğünü belirten Dr. Aykota, obeziteye dikkat çekti. Dr. Aykota, “Obezitenin giderek yaygınlaşarak halk sağlığı sorunu haline gelmesi, tüm dünyada obezite ile mücadele çalışmalarının başlamasına neden olmuştur. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından ‘sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi’ olarak tanımlanmaktadır. Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının ortalama yüzde 15-20’sini, kadınlarda ise yüzde 25-30’unu yağ dokusu oluşturur” dedi.

“OBEZİTENİN KALICI TEDAVİSİ; CERRAHİ YÖNTEMDİR”

Obezitenin kalıcı tedavisinin cerrahi yöntemler ile sağlandığını belirten Dr. Aykota; “Diyet ve egzersizle daha düşük oranda başarı sağlanırken, cerrahide bu oran oldukça yüksektir. Obezite cerrahisi kişinin sadece estetik görünümünü iyileştirmekle kalmaz yaşam kalitesine de olumlu katkı sağlar. Bu nedenle; kalp ve damar hastalıkları, psikolojik bozukluklar ve uyku apnesi gibi hastalıklara karşı cerrahi ile kalıcı kilo verilerek çözüm sağlanmaktadır. Çağın en korkulan hastalığı morbid obezitenin cerrahi tedavisinden elde edilen sonuçların yüz güldürücü olması nedeniyle operasyonlar son yıllarda artan sıklıkla yapılmaktadır. Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Obezite Merkezi gerek yurt içi gerekse yurt dışı Avrupa ülkelerinden özellikle Almanya, Fransa, İngiltere, Danimarka, İsviçre, Hollanda, Avusturya, Bosna Hersek ve İran gibi ülkelerde yaşayan hastaların ameliyat olmak için tercih ettiği güvenli bir merkez haline gelmiştir” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER