“KADAVRA KONUSUNDA BEDEN BAĞIŞI İHTİMALİ YÜKSELDİ”

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Topuz’un hazırlayıp sunduğu ‘Güncel Sağlık’ programına konuk olan PAÜ Temel Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Esat Adıgüzel, kadavra bağışları konusunda önemli açıklamalar yaptı. Prof. Dr. Adıgüzel, “Bizim toplumumuzda da bu işin olumlu yönlerini algılayıp; beden bağışında bulunma ihtimali yükseldi” dedi.

“KADAVRA KONUSUNDA BEDEN BAĞIŞI İHTİMALİ YÜKSELDİ”

Pamukkale Üniversitesi Temel Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Esat Adıgüzel, DRT Denizli Televizyonu ekranlarına yayınlanan ve PAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Topuz tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güncel Sağlık’ programına konuk oldu. Zamanımızda kadavra ve bağışı konusuna nasıl bakıldığına dair önemli değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Adıgüzel,  Prof. Dr. Topuz’un; “Kadavra diseksiyonu Türkiye’de yaygınlaştı ve yapılır hale geldi. Kadavra artık daha kolay mı bulunuyor?” sorusuna şöyle yanıt verdi: “Çok iyi seviyelerdeyiz diyemeyeceğim. Çünkü tıp fakültesi sayısı çok arttı. Eskiden 3 büyük ilde vardı. Şimdi 80’in üzerinde tıp fakültesi var. İhtiyaç arttı. Tıp fakültesi öğrencisi arttı. Uzman sayısı arttı. Böyle olunca göreceli bir ihtiyaç artışı var. Bizim toplumumuzda da bu işin olumlu yönlerini algılayıp beden bağışında bulunma ihtimali yükseldi. Artık insanlar bilerek ve bilinçli bir şekilde bedenlerini bağışlayabiliyorlar. Bunun gereği olarak bu konuyu konuşmakta özellikle ısrarcı oldum. Çünkü anatomi camiasının yapacağı en büyük hizmetlerden biri de ülkemizde beden bağışının kabul edilebilir olmasını ve yaygın hale gelmesini sağlamak.”

“ANNEM, KENDİSİNİ ÜNİVERSİTEYE BAĞIŞLAMIŞTI”

Kadavra bağışı konusunda vatandaşın çeşitli düşüncülere sahip olduğunu aktaran Prof. Dr. Adıgüzel, “Zamanında bir vatandaşımız, haklı olarak; ‘Önce bu doktorlar kendi annelerini, babalarını bağışlasınlar ondan sonra bizden kadavra istesinler’ diye tepki göstermişti. Kader midir? Bilmem. Ben bu yıl annemi kaybettim. Annem de kendisini üniversiteye bağışlamıştı. Bu, Denizli basınında yer aldı. Ege Üniversitesi’ne bağışlamıştı. Annem rahmetli olduğu için bedeni orada. Bizim izin verdiğimiz süre dolunca götürüp memleketimize defnedeceğiz. Bu sene değerli bir hocamızı kaybettik. Hocam da kendisini bağışlamıştı. Umarım bu yorumu yazan vatandaşımız da bunları görüyordur. Demek ki doktorlar hem kendilerini, hem de anne, babalarını bağışlayabiliyorlar” diye konuştu.

ALPER PARLAK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER