KALP HASTALARINA KURBANDA ÖNERİLER

KALP HASTALARINA KURBANDA ÖNERİLER

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlıServergazi Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Serkan Girginkurban bayramında et ve şekerli besinlerin tüketiminde yaşanan artışın yüksektansiyon, şeker, kalp- damar ve mide-barsak sistemi hastalıklarınıtetiklediğini söyledi.

Servergazi Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Uz. Op. Dr.Serkan Girgin kurban bayramı öncesi yaptığı açıklamada kurbanla birlikte şeker,çikolata, tatlı ve et tüketiminin 2 – 3 katı arttığını ve bu durumun dabirtakım sağlık sorunlarını beraberinde getirdiğini söyledi. Özellikle aşırışeker ve et tüketiminin yüksek tansiyon, şeker, kalp-damar ve mide-barsaksisteminde rahatsızlığı olan hastalarda hazımsızlık, kalp çarpıntısı, mideağrısı, tansiyon düşmesi- yükselmesi, şeker yükselmesi gibi sağlık sorunlarınayol açabileceğinden bahseden Op. Dr. Serkan Girgin şöyle devam etti: “  Kurban bayramı kalp ve damar hastalıkları,hipertansiyon ve şeker hastaları için büyük önem taşımaktadır. Kurbanbayramında et ve şeker tüketiminin kullanımı normal zamanda tüketilen et veşeker tüketimine göre artmakta ve bu da kalbi zorlamaktadır.  Özellikle kalp krizi geçirmiş, kalbinde stentolan ya da kalp ameliyatı olmuş kişilerin et tüketimine daha dikkat etmelerigerekmektedir” dedi.

Kurban etinin bir gün dinlendirildikten sonra tüketilmesiningerektiğine değinen Serkan Girgin yüksek tansiyon, şeker, kalp- damar ve midebarsak sisteminde rahatsızlığı olan kişilerin eti az miktarda tüketmelerini vehaşlama türü et yemeklerini tercih etmelerinin sağlıkları açısından daha doğruolacağını söyledi. Girgin: “ Saymış olduğumuz hasta gurupları bayram sabahımutlaka iyi bir kahvaltı yapmalı ve doktorlarının verdiği diyettenuzaklaşmamalıdır. Et yemekleri yavaş ve az miktarda porsiyonu aşmadanyenmelidir. Ayrıca ev ziyaretlerinde ikram edilen tatlılar yerine meyve vekuruyemişler tercih edilmeli kalp rahatsızlığı olan kişilerde ritim bozukluğunayol açacağı için kahve ve çay tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bayramziyaretlerinde yakın mesafedeki yerlere araba yerine yürüyerek ziyaretlerigerçekleştirmek daha faydalı olacaktır. Doymuş yağ ve kolesterol içeriğihayvansal yağlarda çok yüksek olduğu için bayramın ilk günü yapılan aşırı ettüketimi sonrası acil servisler bu hasta gruplarıyla dolmaktadır. Bu yüzdengüzel bir bayram geçirilmesi için hastalarımızın uyarılarımızı dikkatealmalarını diliyorum” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER