Kalp hastalıklarında önemli olan hızlı tanı ve tedavi

Pandemiyle birlikte artan kalp hastalıklarından bahseden Özel Denizli Tekden Hastanesi Kardiyoloji ekibinden Uzm. Dr. Nihat Pekel, “Kalp hastalıklarında önemli olan hızlı tanı ve tedavidir. Hızlı tanı ve tedavi için özellikle kalp krizi belirtilerini bilmek zaman, kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurmakta hayati önem taşıyor” dedi.

Kalp hastalıklarında önemli olan hızlı tanı ve tedavi

Özel Denizli Tekden Hastanesi Kardiyoloji ekibinden Uzm. Dr. Nihat Pekel, pandeminin ortaya çıkmasıyla birlikte artan kalp hastalıklarından bahsetti. Kalp ve damar hastalıklarına bağlı rahatsızlıkların son yıllarda arttığını ifade eden Uzm. Dr. Pekel; “Özellikle pandeminin başlamasıyla birlikte kalp hastalıklarını ciddi oranda olumsuz etkilediğinden dolayı bu oran iyice artmıştır. Yaşanan Kovid-19 salgını, evde hareketsiz yaşam, stres, kaygı gibi faktörler kalp sağlığını olumsuz etkilemiştir. Yaşanan bu risk faktörlerine rağmen kalp sağlığına çoğu zaman gerekli özen gösterilmez. Kalp sağlığına gereken özeni göstermek ve gerekli önlemleri almak için risk faktörlerine sahip olan bireylerin daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Bu risk faktörlerinden bazıları ailede kalp hastalığı öyküsünün olması, şeker, tansiyon, kolesterol gibi kronik hastalıklar, tütün ürünleri, hareketsiz yaşam tarzı, stres, obezite gibi risk faktörleridir. Kalp hastalıklarında önemli olan hızlı tanı ve tedavidir. Hızlı tanı ve tedavi için özellikle kalp krizi belirtilerini bilmek zaman, kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurmakta hayati önem taşıyor. Göğüs ağrısı, nefes darlığı, ani yorgunluk atakları, bulantı, kusma, aniden soğuk ter basması erken müdahale için bilmemiz gereken belirtiler arasındadır. Burada en önemli nokta kalp ile ilgili belirtiler ortaya çıkar çıkmaz mutlaka sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekmektedir. Eğer belirtiler şiddetli ise öncelikle 112 acil çağrı sisteminden yardım talep etmek önemlidir. Çünkü kalp krizine bağlı ölümlerin neredeyse yarısı kalp krizi başladıktan sonra ilk bir saat içerisinde ortaya çıkmaktadır” dedi.

"SAĞLIĞIMIZI KORUMAK ELİMİZDE"

Kalp hastalıklarının önlenebilir hastalıklar grubunda yer aldığını ifade eden Uzm. Dr. Pekel, şunları kaydetti: “Yaşam tarzımızda yapacağımız bir takım değişikliklerle kalp sağlığımızı korumamız mümkün. Kalp sağlığımızı iyileştirmek ve kötü sonuçlanmaması için alabileceğimiz bazı önlemler mevcut. Sağlıklı ve dengeli beslenme, düzenli spor yapma, kilomuza dikkat etme, gerekli kontrollerimizi yaptırma, tütün ürünlerinden uzak durma, damarlara çok fazla zarar veren davranış kalıplarımızdan uzaklaşmak kalp hastalıklarına karşı sağlığımızı korumada son derece faydalı olacaktır. Kontrollerde yapacağımız muayene ve tetkiklerle herhangi bir zarara yol açmadan kalp hastalıklarını önlemek mümkün. Bundan dolayı yaşam tarzımızda yapacağımız değişiklikler ve yaptıracağımız düzenli kontroller son derece önemlidir. Bu faktörlere dikkat ederek yaşam kalitemizi yükseltebileceğimizi hatırlatmak isterim. Çünkü hayattaki en önemli şey sağlığımız ve sağlığımızı korumak bizim elimizde.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER