Kalp pilli hastanın böbreğindeki taşlar temizlendi

Sol böbreğindeki taş şikayetiyle gittiği Özel Denizli Tekden Hastanesi’ne giden Hasret Tekeş, 1 santimlik delikle böbreğine girildi ve taşlar alındı. Kilolu ve kalp pili olması nedeniyle risk arz eden ve ameliyatı gerçekleştirilen Tekeş, taşlarından tamamen kurtuldu.

Kalp pilli hastanın böbreğindeki taşlar temizlendi

Denizli’de yaşayan Hasret Tekeş, sol böbreğini tamamen dolduran taş şikayetiyle Özel Denizli Tekden Hastanesi’ne başvurdu. Burada Üroloji Uzmanı Op. Dr. Ali Gürağaç tarafından muayenesi yapılan hastanın idrar yolu enfeksiyonu tedavisi düzenlendikten sonra ameliyat olmasına karar verildi. Kilolu ve kalp pili olması nedeniyle risk arz eden ve ameliyatı gerçekleştirilen Tekeş, taşlarından tamamen kurtuldu. Ameliyatın başarılı geçtiğini belirten Op. Dr. Gürağaç, “Hastamız sol böbreğini tamamen dolduran taş şikayeti ile bize geldiğinde yapılan tetkiklerinde idrarında da iltihap olduğunu saptadık. Daha sonra öncelikle bir idrar yolu enfeksiyonu tedavisi düzenledikten sonra ameliyatına karar verdik. ‘Perkütan nefrolitotomi’ dediğimiz ciltten girilerek yapılan ameliyatlar kısa boylu ve kilolu olmak ameliyatı bir hayli zorlaştırıyor. Bundan dolayı bizim için zorlu bir vaka oldu. Hastamızda ayrıca kalp problemleri de vardı. Kalp pili olduğu için ameliyat öncesinde ve ameliyat sırasında onu organize etmemiz gerekti. Daha sonra birkaç girişten girerek böbrek taşını temizleriz diye düşünürken, tek bir girişten dolma kalem büyüklüğünde bir delikten girip, böbreğindeki odacıklarını tamamen dolduran yaklaşık 6 cm’ye yakın taşlarını temizledik. Hastamıza acil şifa dileriz” şeklinde bilgi verdi.

“TAŞLARIN BÜYÜK OLMASI BİZİ KORKUTTU”

Taşların çok büyük olduğunu ifade eden hastanın kızı Fatma Tekeş, “Çok fazla bir şikayet yoktu. Fazla bir rahatsızlığı yoktu. Ağrı ve sızı olmuyordu ama böbreklerindeki taşlar çok büyüktü. Kontrol amaçlı Üroloji Doktoru Ali Bey’e geldik. Annemi muayene etti. Yapılan tahlillerde de büyük taşları olduğunu belirtti. Ameliyat olması gerektiğini söyledi. Bize durumu güzelce anlattı. Taşların büyük olması bizi biraz korkuttu. Ama Ali Bey bize güven verdi. Biz de Tekden Hastanesi’ne de olan güvenimizden dolayı burada ameliyat olmasını istedik. Çok şükür ameliyat başarılı geçti. Annemin durumu gayet iyi. Denizli Tekden Hastanesi’ne ve doktorumuza çok teşekkür ederiz” dedi. (İHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER