Kanada'dan geldi, şifayı Türkiye'de buldu

Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi, yaklaşık 8 bin 600 kilometre uzakta yaşayan Kanada vatandaşı Nabiha Ahmed Badasseh'e şifa oldu. İleri derecede aort kapağı darlığı teşhisi konulan Badasseh, kasıktan kapalı olarak yapılan işlemle İzmir'de sağlığına kavuştu.

Kanada'dan geldi, şifayı Türkiye'de buldu

Uluslararası bilinirliğe ve yetkinliğe sahip Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ)  Araştırma Uygulaması Hastanesi, birçok yabancı vatandaşa şifa oluyor. Kanada vatandaşı Kanada vatandaşı 73 yaşındaki Nabiha Ahmed Badasseh, nefes darlığı, aralıklı bayılma ve bacaklarda şişlik şikayetleriyle ülkesi Kanada'da hastaneye başvurdu. Yapılan tetkikler sonucunda ileri derecede aort kapağı darlığı teşhisi koyulan hasta, Kanada'daki sağlık sisteminden memnun kalmayınca 2 yıl önce İstanbul'da gelerek tedavisine burada devam etmek istedi. İstanbul'da açık kalp cerrahisi önerilmesi üzerine başka arayışlara giren Badasseh, yaptığı araştırmaların sonunda DEÜ Araştırma Uygulama Hastanesi'ne geldi. Hasta burada DEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Asım Oktay Ergene ve ekibinde yer alan Uzman Dr. Ayşe Çolak ve Dr. Ahmet Anıl Başkurt tarafından kasıktan kapalı olarak yapılan Transcatheter Aortic Valve Implantation (TAVI) yöntemi ile yeniden sağlığına kavuştu.

HASTANEMİZİ TERCİH ETTİLER

Hastanın durumundaki ciddiyeti görerek kısa bir süre içerisinde ameliyat kararı aldıklarını söyleyen DEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Asım Oktay Ergene, "20 yıldır Kanada'da yaşayan hastamızın aort kapağında çok ciddi darlık mevcuttu. Hastamızın hastaneye kabulünü yaptıktan kısa bir süre sonra, TAVI olarak bilinen kasıktan girme yöntemiyle yeni bir aort kapağı takma işlemini gerçekleştirdik. Başarılı bir operasyon geçiren hastamızı birkaç gün içinde taburcu edeceğiz" dedi.

“ULUSLARARASILAŞMA ÇABALARIMIZIN GÖSTERGESİ"

DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, "Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesi'ne sahip DEÜ Araştırma Uygulama Hastanemiz sağlık alanındaki güçlü altyapısını tüm dünyanın hizmetine sunuyor. Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Asım Oktay Ergene ve ekibi tarafından Kanadalı vatandaşa yapılan ameliyat, uluslararasılaşma çabalarımızın bir göstergesi. Bu tarz ameliyatların yurtdışındaki hastaların hastanemizi tercih etmesi noktasında önemli bir referans noktası olacağını düşünüyoruz. Yaptığımız bu çalışmalarla Türkiye'nin ve İzmir'imizin sağlık turizmi hedeflerine katkı koymayı amaçlıyoruz" dedi.

Öte yandan Nabiha Ahmed Badasseh'in oğlu Adam Mohamed Yousef ise İzmir'i ve DEÜ Araştırma Uygulama Hastanesi'ni tercih ettikleri çok memnun olduklarını ifade etti. (DHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER