Kanser hastalarının kovid-19 döneminde dikkat etmesi gerekenler

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arzu Yaren, kanser hastalarının Çin’de ortaya çıkan ve dünyaya yayılan korona virüs (Kovid-19) salgını döneminde nelere dikkat etmesi konusunda açıklamalarda bulundu.

Kanser hastalarının kovid-19 döneminde dikkat etmesi gerekenler

Çin’de ortaya çıkan ve dünyaya yayılan korona virüs (Kovid-19) ile mücadele tüm hızıyla sürüyor. Kovid-19 hastalığının yaygın olduğu bu dönemde kanser hastalarının tedavileri de aksatılmadan devam ediyor. Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arzu Yaren, kanser hastalarının tedavileri ve yapılması gerekenler hakkında açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Yaren; “Tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 ile mücadele ettiğimiz bu günlerde kanser hastalarının tanı ve tedavilerinin ne olacağı konusunda çeşitli karışıklıklar olduğunu görmekteyiz. Kanser hastalarının tedavilerinin durduğu artık yapılmayacağı söylentileri nedeniyle hastaların tedavilerinde aksaklıklar olmaktadır. Salgının başladığı günden beri hem Tıbbi Onkoloji Derneği hem de hastane yönetimimiz ile yaptığımız planlamalar doğrultusunda, kanser hastalarımızın tedavileri gündüz tedavi ünitesinde devam etmektedir. Kanser tedavisi gören ve yeni tedaviye başlanması planlanan hastaların tedavisine Kovid-19 salgını engel değildir. Ancak, hastaların tedavi kararları; hastanın genel durumu, tedaviden beklenen fayda ve tedavi yan etkileri göz önünde bulundurularak takip eden hekim tarafından verilmelidir. Tedavileri tamamlanmış takibi yapılan hastaların doktorunun uygun gördüğü şekilde ertelenerek yeniden planlama yapılabilir. Kanser tanısı alan ve tedavileri devam eden hastalarımızın her tür soru ve sorunları için doktorları veya takipte oldukları merkezlerle iletişimi sürdürmelidir” dedi.

“SOSYAL MESAFEYİ KORUMASI GEREKLİ”

Virüsün hapşırık ve öksürük yoluyla havaya yayılan damlacıklarla bulaştığının altını çizen Prof. Dr. Yaren, şunları aktardı: “ Bu nedenle hastalarımızın bu enfeksiyondan korunması için el hijyenine özen göstermesi, dışarı çıkması gerektiğinde maske kullanması ve sosyal mesafeyi koruması gereklidir. El hijyeni için ellerin sabun ve su ile en az 20 saniye yıkaması veya en az yüzde 60 alkol içeren el dezenfektanı kullanması gereklidir. Sık kullanılan ve ortak kullanılan yüzeylerin düzenli olarak temizlenmesi de önemlidir. Eldiven kullanımı enfekte yüzeylerdeki temas ve bulaş riskini artıracağından kullanılmamalıdır. Tedavileri devam eden hastalar dışarı çıkmaları zorunlu olduğunda maske kullanmalıdır. Bu maskeleri kullanmadan önce mutlaka eller sabunlu su veya alkol bazlı dezenfektan ile temizlenmelidir. Maske ağız ve burunu boşluk kalmayacak şekilde örtmelidir. Hastalar tedaviye gelirken toplu taşıma araçları kullanmamalı, kullanmak durumda kalırsa korunma kurallarına dikkat etmelidir. Sosyal mesafenin korunması, hapşıran ve öksüren kişilerden uzaklaşılması dikkat edilecek en önemli noktalardır.”

“PANDEMİ MUTLAKA BİR GÜN BİTECEK”

Salgınla mücadele konusunda bağışıklığın önemini vurgulayan Prof. Dr. Yaren, “Pandemi sırasında bağışıklığın korunması için sağlıklı beslenme, egzersiz ve iyi bir uyku düzeninin olması önemlidir. Ruhsal sağılığın korunmasında, güvenilir haber kaynaklarının takibi, sevdikleri insanlarla telefon veya bilgisayar ile iletişimde bulunmak fayda sağlayabilir. Önemli olan panik yapmayıp tedbiri elden bırakmamaktır. Bu pandemi mutlaka bir gün bitecek” diye konuştu.

       

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER